Бели пари за черни дни

08:45, 12 фев 25 / Защо ни е важно Шрифт:
Вангелия Чорбаджийска

И така, всичко започва отначало.

Преговорите за следващия седемгодишен централен бюджет на ЕС, обикновено най-мъчителните и спорни от всички в Брюксел, тепърва стартират. И този път те са по-сложни от всякога.

Реберта Мецола Снимка: ЕПА/БГНЕС/RONALD WITTEK

Обикновено обсъждането на многогодишната финансова рамка се проточва с години и често се бави заради разговорите на високо равнище. Но сега се очаква този процес да бъде още по-труден. Заради дълга, натрупан около спасяване на икономиката на ЕС, след пандемията от Covid. Неговото погасяване трябва да стартира от 2028-ма.

Става дума за 300 милиарда евро. Което означава, че без добър план, погасяването щe "изяде" до 20% от бъдещите разходи на Блока.

Затова Комисията планира да революционизира начина, по който разпределя парите си. Съгласно настоящия бюджет ЕС изразходва около две трети от парите за селско стопанство и местно финансиране - за намаляване на  различията между регионите в Европа.

Кристин Лагард Снимка: ЕПА/БГНЕС/RONALD WITTEK

Но сега намерението е бюджета да бъде адаптиран към новата политическа програма на Комисията. Заради геополитическите предизвикателства, пред които е изправен Блокът. И вместо да се финансират традиционни индустрии, общите пари да се насочат към иновативни схеми, способни да генерират голяма възвръщаемост.

Предполага се, че финансирането ще обхване и новите приоритети – засилване на отбранителния сектор и интеграция на изкуствен интелект.

Защо ни е важно?

Снимка: ЕПА/БГНЕС/RONALD WITTEK

Непостигане на споразумение, как да се харчат ресурсите на Блока, ще прехвърли отговорността върху националните правителства. Които ще трябва да запълват дупката, като изпращат повече пари към Брюксел.

Освен, че ще създаде бюджетни проблеми, за Комисията това ще означава да отвори кутията на Пандора.

Страните от Северна Европа, които са получили сравнително малък дял от помощта на ЕС след Covid, не желаят да участват с по-големи суми в бюджета. И ако се наложи да имат завишен принос, в замяна на ще искат съкращения в паричния резерв на ЕС.

А той покрива всичко - от селскостопански субсидии до отбрана.

Комисарят по спестявания и инвестиции, Мария Луис Албакърки Снимка: ЕПА/БГНЕС/RONALD WITTEK

Другият вариант би бил Комисията да отложи изплащането на дълга. Точно както постъпват националните правителства.

Засега Испания подкрепя този подход и твърди, че това "ще облекчи краткосрочния фискален натиск, ще осигури ликвидност на пазара на облигации на ЕС и ще позволи продължаване на инвестициите за бъдещия европейски икономически модел".

Но Германия и нейните фискално консервативни съюзници виждат много рискове в този план.

Роберта Мецола разговаря с Фридрих Мерц Снимка: ЕПА/БГНЕС/GIUSEPPE LAMI

В крайна сметка, следващият седемгодишен бюджет на ЕС вероятно ще бъде компромис между конкуриращи се национални интереси, финансови ограничения и политически амбиции. Независимо дали това означава, преструктурирани приоритети на разходите, удължено изплащане на дълга или приходи от нов тип дейности.

Ясно е, че пътят към окончателно споразумение ще бъде дълъг и изпълнен с напрежение.

Но проблемът е, че ако преговарящите постигнат "баланс", който гарантира финансова стабилност, няма да останат ресурси за инвестиции в бъдещето на ЕС.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/RONALD WITTEK

Напишете коментар
Коментари: 1
1 Анонимен 11:24, 12 фев 25

Боже,ела прибери идиотите от тоя европейски парламент,за да не се налага ние да ти ги пращаме!

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама