Развод ми дай

13:30, 11 фев 25 / Защо ни е важно Шрифт:
Вангелия Чорбаджийска

Когато през 2024-та прибалтийските държави се присъединиха към Европейския съюз и НАТО, пред тях се изправи един ключов въпрос - Какво правим с наследството на съветската енергийна инфраструктура?

Въпреки интеграцията в европейските политически структури и механизмите за сигурност, енергийните сектори на Литва, Латвия и Естония останаха силно зависими от Русия. Главно заради енергийната изолираност от останалата част на Европа.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/MARCIN OBARA

Сега потокът на електроенергия от Москва вече официално е прекъснат. Датата 8 февруари отбеляза историческата стъпка на Прибалтика към пълна енергийна независимост.

Над трийсет години след разпадането на Съветския съюз.

Процесът по синхронизация с Европа е нещо повече от технически проект. Той е крайъгълен камък в мащабните  усилия за европейска интеграция. ЕС демонстрира пълна солидарност и гарантира, че електроенергийните системи на балтийските държави вече няма да зависят от Русия.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/MARCIN OBARA

Съюзът осигурява логистика, координация и финансова подкрепа.

Затова изключването от съветската мрежа BRELL и интеграцията в европейския енергиен пазар не е просто техническо постижение, а символична победа над руското влияние.

Сега Литва, Латвия и Естония са твърдо свързани с европейските структури за енергийна сигурност и бъдещата им енергийна устойчивост изглежда гарантирана.

Защо ни е важно?

Снимка: ЕПА/БГНЕС/MIKHAIL METZEL/SPUTNIK

Десетилетия наред Кремъл разчиташе на енергийната зависимост и я ползваше като инструмент за политическо влияние. През доставките на електричество и газ Русия оказваше натиск върху бившите съветски републики. И Европа, разбира се.

Сега възможността на Русия да диктува условия на съседните страни е направо окастрена, защото изгуби един от главните си инструменти за принуда.

Тази загуба на влияние обаче не означава, че Москва ще приеме новата реалност просто така, без опит да отмъсти. Както показва историята, Путин отговаря на неуспехите с асиметрични мерки. Така че предстои да зачестят всякакви кибератаки към критична инфраструктура, шпионски дейности и кампании за дезинформация.

С цел разпалване на политически сътресения.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/VALERIY SHARIFULIN

От друга страна, намаленият износ за Европа ще насочи Кремъл към алтернативни пазари. Русия вече задълбочи енергийното сътрудничество с Китай. Индия също е мащабна опция, върху която се работи. Това, заедно с договорки с други незападни държави ще трябва да компенсира намаляващите приходи от Европа.

Пренасочването на енергийните потоци на изток обаче идва със своите предизвикателства.

И Китай, и Индия бързат да се възполват от отслабената позиция на Русия, за да договорят благоприятни условия. Така си гарантират, че Москва остава в ролята на притиснат от обстоятелствата, а не равностоен играч.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/GAVRIIL GRIGOROV/ SPUTNIK

На този фон постижението на балтийските държави е доказателство за актуалното геополитическо пренареждане в Източна Европа. Докато регионът продължава да се оттласква от влиянието на Москва, балансът на силите се променя осезаемо.

И вече клони в полза на Европа, напълно в крак с дългосрочната стратегия на ЕС за енергийна сигурност и суверенитет.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/MARCIN OBARA

Напишете коментар
Коментари: 2
1 Анонимен 16:51, 11 фев 25

Един разпадащ се Европейски съюз, не знам какво толкова може да предложи на прибалтийските държави, които се опитват всячески да отхврърлят енергийната си зависимост от Русия. Те ще получават енергия, но на каква цена, така че политическите решения в повечето случаи са в разрез с икономическите такива или по-добре да сме бедни, но политически коректни.

2 Анонимен 11:12, 12 фев 25

Вие сериозно ли мислите читателите за глупаци?!Да се синхронизираш е един фалирал съюз е чисто самоубийство!Европа на урсулите ще купува американски газ на космически цени и ще им го продава още по-скъпо,докато фалират и чичо Дончо не реши да ги купи.В крайна сметка щом зомбираните им граждани са съгласни техните лидери да ги превърнат в просяци и да ги продадат,добре......И те имат същите политици като нашите от БСП и итн,които върнаха тиквата на власт от страх ,защото не разбраха,че той и шиши си играят на доброто и лошото ченге и пак са си заедно.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама