През последните няколко години той стана все по-разпознаваем на международната сцена. Благодарение на своя сдържан маниер и внимателно обмислена реторика. Все пак е от партията на умерените.
Решимостта на шведския министър-председател да поддържа строга икономическа политика го превърна в олицетворение на прагматизма. Същевременно, в епохата на крайния популизъм, той обръща внимание и на сложните социални въпроси. Още от времето когато е социален министър.
Улф Кристерсон се представя като традиционен държавник. Но това не му пречи да бъде далновиден лидер. В програмата си залага на борбата с бандитизма, намаляване на имигрантите и съживяване на ядрената енергетика.
Източник: WIKIMEDIA/By News Oresund
Неговото юридическо образование и годините като финансов министрър в сянка, определят прагматичния му подход. Той е за иновациите, но винаги в рамките на установените демократични норми. Склонен е на широки коалции, дори с крайнодесните, стига да е в името на Швеция.
Кристерсон е спокоен и уравновесен. Освен това излъчва надеждност – качество, което е високо ценено в несигурни времена. Особено когато Европа се сблъсква с все по-сложни предизвикателства.
Същевременно, желанието му да работи със заинтересованите страни, от северните партньори до големите европейски институции, го поставя в ролята на дипломатичен посредник и стабилизираща сила в моменти на криза.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Chris J. Ratcliffe
Като държава никога не си по-добър от последното си постижение. Ето защо ще продължим да работим за подобряване на конкурентоспособността - както в Швеция, така и в Европа.
Ето какво мислят световните медии по въпроса:
"Той не е вълк единак и проявява склонност към формиране на съюзи. Затова често предизвиква оживени обществени дебати. Във външната политика обаче демонстрира дипломатически финес. Особено по отношение стремежите на Швеция към членство в НАТО.
Неговите усилия за спечелване на подкрепата на Унгария и Турция, за кандидатурата на Швеция, отразяват стратегическото му разбиране за сложната геополитическа динамика. Макар че неговите политики предизвикват разнопосочни мнения, международните медии представят Кристершон като лидер, който умее да балансира между прагматизма и стратегическите съюзи". DW, 15.07.2023
Източник: WIKIMEDIA/By Christophe Licoppe
"Критиците го обвиняват, че се "продава" на крайната десница. Кристерсон обаче защитава политическото си обвързване, с различни политически сили, като израз на своето разбиране за "необходимо взаимодействие".
Все пак той обеща да се бори с миграцията и престъпността и да "изправи" Швеция. Според него тя е изгубила контрол над твърде много проблеми – от нарастващият брой на случаите с масови стрелби, през високите нива на безработица и недостига на акушерки, до безпорядъка в класните стаи". The Local Sweden, 17.10.2022
"Министър-председателят Улф Кристерсон и неговите десни съюзници спечелиха изборите, обещавайки на шведите, че ще сложат край на десетилетните сблъсъци между органите на реда и търговците на наркотици. Две години по-късно, властта продължава да се бори със същия проблем. А бандите не спират да воюват помежду си, за контрол върху доходоносните наркопазари". POLITICO, 31.09.2024
Източник: WIKIMEDIA/By Frankie Fouganthin
"Въпреки стратегическия си подход, Кристершон е изправен пред критики относно лидерската си ефективност. Някои недоброжелатели го определят като "политик в паузата за кафе", заради склонността му към дискусии за сметка на решителни действия". Le Monde, 18.11.2024
"Под ръководството на Кристерсон, Швеция увеличи значително военната помощ за Украйна, Страната обявяви нов пакет на стойност приблизително 1,6 милиарда долара, през март 2025-та. Това е най-големият пакет за подкрепа досега и включва средства за придобиване на оборудване и други военни нужди.
Улф Кристершон не само позиционира Швеция като активен участник в европейската сигурност, но и насърчи европейските нации да подобрят своя отбранителен капацитет". Reuters, 31.03.2025
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Fabio Cimaglia
"Кристершон вярва, че Швеция не е неутрална и вече не трябва да претендира за тази позиция. Независимо че по време на Втората световна война това е бил най-прагматичния избор.
Според него, това се е постепенно се беше превърнало в главна идеология на държавното управление. С която той обаче не е съгласен. Поне не в този нестабилен период от човешката история". TIME, 13.07.2024
Швеция не е във война, но е и в състояние на мир.
Източник: WIKIMEDIA/By Dr. Frank Gaeth
В крайна сметка единствената полза от него е,че е изпратил милиарди помощ за Украйна,но не е решил нито един вътрешен проблем,поредният слабохарактерен послушко.