Относно: Малала Юсуфзаи

07:45, 25 окт 24 / Относно: Шрифт:

Борбата ѝ не е само за образование. Става въпрос за справяне със системните неравенства, които пречат на милиони момичета да имат достъп до същите възможности като момчетата.

Тя олицетворява връзката на образованието с проблеми като бедност, детски бракове и дискриминация основана на пола. В много части на света, особено в региони, засегнати от конфликти.

Но Малала Юсуфзаи не спира да напомня, че бариерите могат да бъдат премахнати само чрез колективни действия, промени в политиката и инвестиции в местните образователни системи. Нейното послание е ясно - образованието не е привилегия, а основно човешко право.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/MALALA FUND

Пътуването ѝ от долината Суат до световната сцена е пример за въздействието, което може да има един глас. Дори когато се изправя пред непреодолими пречки. Чрез своите речи, книги и застъпническа дейност Малала вдъхновява младите да повярвт в силата на образованието и отстояването на справедливостта. Независимо от цената.

Едно дете, един учител, една химикалка и една книга могат да променят света.

Ето какво мислят световните медии по въпроса:

"В англоезичните медии Малала често е представяна като момичето, което се противопостави на културната логика, действаща в Пакистан. Което олицетворява транснационалната идея за автономното аз, застъпничеството за свобода и аргументите за равенство между половете.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/ANTONIO LECERDA

Но вместо да бъде приета като символ на смелостта на мюсюлманите и пакистанците да се противопоставят на насилието, Малала е считана за изключение. В медийното отразяване, нейната смелост и успешно овластяване са представени като следствие на индивидуални черти". Al Jazeera, 01.04.2018

"Тя се скара на президента на Нигерия, че не е помогнал на момичета, отвлечени от Боко Харам. Тя каза на президента Обама в Белия дом, че дроновете са контрапродуктивни и че трябва да инвестира в образование. Малала е решена да не бъде използвана като декорация, редом до витрината на световните лидери. Затова се осмелява да съветва президенти и министър-председатели, да се съсредоточават не само върху началното или средното училище, а върху всички 12 години". The New York Times, 25.09.2015

"Много пакистанци я клеймят като срам за нацията, като предателка. Въпреки че е призната по целия свят, за тях Малала не е национален герой.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/NAVEED ALI

От една страна са конспиративните теории, за които пакистански журналист се пошегува, че са  единствената развиваща се индустрия в страната. Те са навсякъде - в учебниците, в религиозни проповеди, или в телевизионните предавания от най-гледаното време.

В същото време правителствени и военни служители приписват вината за тези проблеми на обществената политика на външните сили. Затова в среда, в която информацията често е оскъдна и игрите с обвинения са рутинни, се раждат всякакъв вид конспирации". Foreign Policy, 15.08.2017

Снимка: ЕПА/БГНЕС/ALLISON DINNER

"Създаването на идеята за Малала като изключително мюсюлманско момиче включва индивидуализиране и абстрахиране от нейната местна среда и култура. Тя свързва положителните ѝ качества с друг източник, като формално образование, желание за успех и амбиция.

Нейната смелост не се тълкува като основана на пущунските културни практики, които валоризират социалната справедливост. Вместо това тя е позиционирана като единствена сила срещу местните обичаи и културни елементи. Това представяне на Малала отрича другите мюсюлмански момичета с подобни амбиции за развитие. Но по-важното е, че поддържа фасадата на исляма като потисническа религия и Пакистан като изостанала нация.

Тази представа за Малала пропуска моментите, в които самата тя изтъква радикалната си специфика като мюсюлманка и пакистанка, както и нейните антиколониални и антиимперски позиции". The Guardian, 24.07.2022

Снимка: ЕПА/БГНЕС/JUSTIN LANE

"Тя е невероятна млада жена, която иска най-доброто за жените и момичетата. Но не е в състояние да ръководи истинско движение. Кампанията ѝ, която стартира от зоната за сигурност в офисите на ООН, е доказателство за липсата на връзка между този вид активност и реалността.

Да, Малала наистина търси и се бори за промяна, но това не е възможно в света на комерсиализирания активизъм". The Standard, 24.09.2024

Ако хората си мълчат, нищо няма да се промени.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/NINA PROMMER

Ключови думи

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама