МОК срещу бокса?

21:20, 06 яну 25 / Младите лъвове Шрифт:
Никола Тошев

Международният олимпийски комитет наскоро одобри реформи, които променят форма̀та и правилата на олимпийския бокс. Например - корекции в системата за оценяване, с акцент върху агресивността и атакуващия стил, за сметка на защитата и техниката.

Вече ще могат да участват и професионални боксьори, премахвайки правилото за аматьорите. Това е позитивно надграждане. Защото ще има интересни сблъсъци между изключително силни боксьори. Нещо невъзможно преди.

Източник: PIXABAY/RUDY AND PETRKITERRIANS

Изобщо, новите правила целят спортът да стане по-атрактивен. Което е похвално. Но пък много състезатели са известни с играта си в защита или бързината, която им помага да печелят, измъквайки се от своите съперници. А и директният сблъсък между аматьори и професионалисти най-вероятно ще е за сметка на шансовете на повечето участници.

И това прави решението спорно.

На пръв поглед, промените са опит за модернизиране и популяризиране на спорта. Но дългосрочните последици могат да навредят на "олимпийското" в  бокса и неговата идентичност. Много хора биха казали, че така боксът ще се превърне прекомерна агрессия и насилие. Може би малко пресилено. Защото, сравнено с боевете от древността, когато някой от участниците са били наранявани фатално, модерните правила са много по-щадящи.

Източник: PIXABAY/JO TOMAS

Да не забравяме, че боксът е комбинация от много фактори - сила, бързина, издръжливост, координация, тактическо надиграване... Плюс треньорските наставления, съдийския контрол на ринга и експертното лекарско присъствие, по време на състезанията.

Най-важното обаче е, че засега все още не е ясно дали въобще ще има бокс на олимпиадата в Лос Анджелис. Заради съществуващите разногласия между МОК и международната федерация по бокс. Става дума за спорните съдийски решения по време на последната олимпиада в Париж. И най-вече за допускането на така наречените жени - хора с хромозоми X/Y.

А присъствието на боксът на олимпийско ниво, без единодушие от МОК и МФБ е невъзможно.

Източник: PIXABAY/AIDA FERNANDEZ

През 2024-та Международният олимпийски комитет отне правата на Международната боксова асоциация, заради неуспешните реформи в управлението и финансите. И напълно справедливо - при наличие на толкова груби грешки и измами, доверие няма как да има.

В резултат, беше създадена нова организация, World Boxing. За нея се преполага, че ще спаси бокса като олимпийски спорт. Президентът ѝ, Борис ван дер Форст, призова националните федерации да се присъединят, за да се гарантира бъдещето на спорта в олимпийската програма.

Но това е временно решение, защото тази организация е още млада и не е сигурно какви ще бъдат действията ѝ в близкото бъдеще. Може само да се надяваме, че тя ще се докаже и отделните федерации ще се присъединят към нея. Но това най-вероятно ще отнеме време. Така че боксът в Лос Анджелес 2028-ма си остава под въпрос.

Източник: PIXABAY/SAMMINO

А това би било катастрофа - все пак този спорт  е част от модерната история на олимпийските игри, още от Сейнт Луис, през 1904-та. Без да проследяваме корените, които са направо древни - нещо подобно на съвременния бокс се е практикувало и в древна Гърция, и в древен Рим. Макар официалната версия на спорта да е създадена в Англия чак през 1867-ма.

Ако боксът отпадне от олимпийския списък, много национални отбори ще са на ръба на разформироването - все пак олимпийските медали са връх в спортните отличия. И са голямата цел за всяка спортна кариера.

Треньори от най-високо ниво ще бъдат принудени да обучават хора с окастрени амбиции и несигурно бъдеще. Поне на аматьорско ниво. Защото състезатели с професионален статут на Олимпийски игри е ОК, но колко хора имат качествата да се мерят с онези, които тренират и играят само за големи пари.

Източник: PIXABAY/ABERRO CREATIVE

За момента съдбата на олимпийския бокс е неясна. МОК ще преразгледа опциите му през настоящата година. Но дали ще успее да се спаси или ще бъде зачеркнат, няма да знаем със сигурност чак до самата Олимпиада. Дотогава може само да стискаме палци и да се надяваме късметът да се усмихне на древната игра.

Все пак, за последните година-две, тя е сред най-гледаните спортове на планетата.

Източник: PIXABAY/DECRAND

 

Ключови думи

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама

Още от „Младите лъвове“