Кандидатурата на Турция за присъединяване към БРИКС предизвика дебат както в страната, така и в международен план. Докато някои гледат на това като на прагматичен ход, други се притесняват, че случващото сигнализира за отдалечаването на Анкара от западните ѝ съюзи.
Критиците твърдят, че по-близките връзки на Турция с Русия и Китай, двете ключови членки на БРИКС, могат да подкопаят сплотеността на НАТО.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/YURI KOCHETKOV
Повод за това опасение дава закупуването на руските ракетни системи С-400 през 2020-та, което предизвика дългосрочно изостряне на отношенията в Алианса и доведе до санкции срещу Анкара от страна на Вашингтон.
Анализатори отбелязват, че в повечето случаи кандидатурата за членство в БРИКС служи като средство за улесняване на сделки с бизнес партньори. Като Китай например.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/ALET PRETORIUS
Към момента членовете на организацията съставляват около 45% от световното население и 28% от световната икономика. И притежават над една трета от световните запаси на суров петрол.
Въпреки това министърът на финансите Мехмет Шимшек подчертава, че докато БРИКС е добра възможност за бизнес, "ЕС си остава основен търговски партньор на Турция и Анкара не възнамерява да прекъсва дългогодишните си връзки със Запада".
Снимка: ЕПА/БГНЕС/SHAWN THEW
Според него членството в БРИКС може да осигури на страната повече гъвкавост в международните отношения. Като предложи нови пътища за икономически растеж, без да променя цялостно геополитическата ѝ позиция.
Защо ни е важно?
От икономическа гледна точка, интересът на Турция към БРИКС може да се разглежда като необходимост от диверсификация на търговските партньорства и намаляване на зависимостта от традиционните западни пазари.
ЕС си остава най-големият търговски партньор на Анкара. Поне за момента. Но напрежението около правата на човека, миграционните политики и закъснелия процес по присъединяване към Блока създават реални и осезаеми икономически затруднения.
Присъединявайки се към БРИКС, Турция може да си гарантира значителна икономическа стабилност. Което е въпрос на национални интереси.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/VALERIY SHARIFULIN
Да не забравяме, че основната цел на БРИКС е да оспорва господството на Запада в международни финансови институции като Международния валутен фонд и Световната банка. И едно потенциално членство в организацията автоматично би ограничило силната зависимост на Анкара от западните пазари.
Без това да означава, че Турция ще се откаже напълно от връзките си със Запада. По-скоро ще разчита на опита си, за да договаря по-благоприятни условия. Както с БРИКС, така и със Запада.
Възползвайки се от уникалното си геополитическо положение и доказаната си способност да лавира в различни международни сфери на влияние, Анкара дори може да си извоюва позиция на медиатор между двете конкуриращи се сили.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/ERDEM SAHIN
Намерете,въпреки,че официалните мисирки го скриха изказването на Петър Волгин пред ЕП и интервюто при Крум Савов и ще разберете защо Ердоган предпочита БРИКС.За какво му е да се сближава с някакви зомбирани,ослепели и оглушали от алчност депутатчета..........