Природата срещу Мианмар

20:00, 08 апр 25 / Защо ни е важно Шрифт:
Вангелия Чорбаджийска

Много преди трусовете да разтърсят Мианмар, страната е разкъсвана от конфликтите на управляващата военна хунта с различни бунтовнически групировки. Четиригидишната война вече вече е взела десетки хиляди жертви. А милиони други са принудени да напуснат домовете си.

Непрекъснатата несигурност и военните действия не само че са унищожили цели общности, но са сринали и ключови обществени системи, като образованието и здравеопазването.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/Nyein Chan Naing 

И това е довело страната до пълен хаос, като кономическите трудности само влошават положението допълнително.

Откакто хунтата взе властта, нивото на бедност се е удвоило. А икономиката на Мианмар е в окаяно състояние. Много държавни служители отказват да работят за нелегитимния режим. Което отслабва способността на властите да отговорят на нуждите на гражданите.

Ако изобщо искат да го направят.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/Nyein Chan Naing

На този фон, силното земетресение в Мандалай послужи като катализатор за пълна национална катастрофа. Сриването на многоетажни сгради беше последвано от колапса древни пагоди. а улиците се превърнаха в ями. Хората бяха принудени да спят на открито, в страх от вторични трусове. 

Експертите сравняват ситуацията със земетресенията в Турция и Сирия през 2023-та, където загинаха над 50 000 души. Защото сградите в Мандалай не са проектирани да издържат на силни трусове. 

Защо ни е важно

Снимка: ЕПА/БГНЕС/Stringer

Земетресението разкри дълбоките противоречия в мианмарското общество.

Проблемите за режима се задълбочават защото не спира военните си действи срещу бунтовническииа групи, докато се опитва да се справи с последиците от земетресението. Доколкото изобщо се опитва.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/Nyein Chan Naing

В безпрецедентен ход военната хунта в Мианмар дори официално поиска международна помощ, което говори за мащаба на кризата. Това е необичаен ход за режим, който разчита на своята самодостатъчност и репресии, за да съхрани властта си. 

В резултат, държавните институции са парализирани. И международните хуманитарни организации са безсилни, защото не могат да оперират встрана, контролирана от различни въоръжени фракции. 

Снимка: ЕПА/БГНЕС/Narong Sangnak

За мианмарците бедствието не е просто природно явление, то е божествено наказание за репресиите на режима. Това вярване се базира на идеята, че несправедливите управници, които угнетяват народа си, в крайна сметка ще бъдат наказани от висша сила – независимо дали това ще бъде съдбата, природата или божествената воля.

Такъв тип вярвания са особено разпространени в будистките общества, като това в Мианмар. Концепцията за карма, причина и следствие, играе важна роля в бита на обикновените хора.

Според този принцип, ако човек или група извършат зли дела, те неизбежно ще бъдат наказани – или от хората, или от самата природа, респективно вселената.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/Russian Defence Ministry

Разбира се, от научна гледна точка, земетресенията са напълно естествени явления, причинени от движението на тектоничните плочи. Но в общество, където духовността и традиционните вярвания са дълбоко вплетени в културния и политическия живот, подобни интерпретации на катастрофи са неизбежни.

Те са форма на морална присъда срещу управляващите – дори ако диктаторите не бъдат свалени веднага, народът намира утеха в идеята, че „природата“ ги осъжда за техните престъпления.

Макар че жертвите и в този случай са само потисканите, а потисниците.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/Narong Sangnak

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама