Геополитическият свят далеч не е плосък. Местоположенията имат огромна роля в световните стратегически търкания. Като някои райони са много по-важни от други. Причините са различни, но борбата за контрол е безмилостна и поддържа непрекъснато напрежение между големите геополитически играчи.
Докато малките са предимно потърпевши...
Източник: WIKIMEDIA/By Tamas Iklodi
Въведение
Карибският басейн днес функционира като врата към Северна Америка и защитна зона за Съединените щати. Регионът е пресечен от ключови морски маршрути и е богат на природни ресурси. Но също така е дом на културно и етнически разнообразни общества, които имат дълбоки връзки със Северна Америка.
От тях идва и названието на региона - Кариби, като индианските народи, населявали островите преди появата на Колумб. Великият мореплавател до края на живота си остава с убеждението, че е открил Индия. Откъдето пък идва названието West Indies.
Източник: WIKIMEDIA/By Heraldry
Карибският басейн се простира от Флорида до Венецуела и се състои хиляди острови, обединени в три основни групи - Бахамите, заедно с Големите и Малки Антили.
Поради тези характеристики, стабилността и геополитическата му ориентация оказват влияние, което далеч надхвърля мащаба на географското му положение.
Исторически контекст
Карибите са обект на съперничество повече от 400 години. Европейските сили са воювали за островите, заради захарна индустрия и търговските маршрути.
Източник: WIKIMEDIA/By Nicholas Pocock
Испанска, английска, холандска и френска колонизации. Търговия на роби от Африка през Атлантика. "Гастарбайтери" от Азия и Индия..., преди. Сега - 33 политически единици, като 13 са суверенни държави, 12 зависими територии, 7 са отвъдморски и няколко са спорни територии. Плюс мигранти от къде ли не.
Всичко това превръща "Басейна" в един много пъстър етнически регион на света.
По време на Втората световна война германските подводници патрулират в карибски води, нападайки съюзнически конвои и американски бази. След войната, американските военноморски и въздушни съоръжения от Гуантанамо Бей до Пуерто Рико, правят присъствието на Вашингтон много солидно.
Източник: WIKIMEDIA/By Agostino Brunias
Студената война и особено Кубинската ракетна криза, напомнят за ролята на Басейна като морски подход към източното крайбрежие на САЩ и фронтова линия в надпреварата между суперсилите.
Деколонизацията и възникването на независими държави, през 60-те и 70-те години на миналия век, променят динамиката в региона. Местното управление и икономическото развитие заменят пряката колониална власт. Но САЩ не спират да гледат на Карибите като жизненоважен ресурс за своята национална сигурност и търговски интереси. И налагат присъствието си, чрез задкулисен политически натиск и мека културна инвазия.
Стратегическо значение
Източник: WIKIMEDIA/By Jerry Woody
Басейнът формира югоизточния морски подход към основните американски пристанища – Норфолк, Савана, Чарлстън и Джаксънвил. Тоест - към икономическите артерии на Атлантическото крайбрежие.
През него преминават важни логистични вериги за потребителски стоки, енергийни доставки и селскостопански продукти. Но през последните две десетилетия се разширява присъствието и на нови актьори. Разбира се Китай и Русия, заедно с Турция и Иран. Тази динамика се базира на следните няколко фактора.
Източник: WIKIMEDIA/By United Nations
Първи фактор. Макар по-голямата част от кокаина, предназначен за САЩ, да преминава през Централна Америка, приблизително 8% от него ползва карибския маршрут. Там ключови точки са Доминиканската република и Пуерто Рико.
Трафикантите прибягват до разнообразни трикове при преноса, като бързоходни лодки и товарни контейнери. Пуерто Рико често служи за входен пункт към САЩ, на пратки, изпратени от Доминиканската република.
Сходни пътища се използват за трафик и към Франция, Великобритания и Испания, където живеят големи доминикански общности.
Източник: WIKIMEDIA/By U.S. Coast Guard
Втори фактор. През последните години откриването на мащабни залежи на нефт и газ трансформираха малката държава Гвиана в нова петролна сила. Според оценки на ExxonMobil и други международни корпорации, находищата в региона надхвърлят 11 милиарда барела петролен еквивален. Това поставя малката страна наравно с водещите енергийни производители в света.
Очаква се до 2027-та. дневният добив да надмине 1,2 милиона барела.
Източник: ExxonMobil
Трети фактор. Много от островните държави страдат от високите разходи за внос на горива. Това ги подтиква да се насочат към алтернативни енергийни източници, като слънчева и вятърна енергия.
С подкрепата на международни партньори, сред които Европейският съюз, Китай и Световната банка, се развиват екологични проекти, в страни като Барбадос и Сейнт Лусия.
Зелената трансформация в региона има не само икономически измерения, но и стратегическо значение. Защото карибските нации се стремят да играят водеща роля в световната климатична политика. Представяйки се понякога за уязвими, но и като пример за устойчиво развитие.
Източник: ratedpower
Четвърти фактор. Търговията между Китай и Карибските през 2024-та достига стойност от 8,3 милиарда долара. Китайските инвестиции в региона включват курорта "Baha Mar" (на стойност 4,2 милиарда), пристанищни проекти във Фрийпорт и Кингстън, основни пътища в Ямайка, както и милиарди долари за изграждане на стадиони, клиники и градска инфраструктура.
А в областта на сигурността, сътрудничеството обхваща дарения на патрулни кораби, самолети, превозни средства и обучение за полицията и армията.
Някои от тези проекти са предоставяни като "подаръци", в замяна на дипломатическо признание - за Пекин, вместо за Тайван.
Coutersy: Baha Mar
Заключение
Ако се абстрахираме от екзотиката на пиратските истории, Карибският басейн далеч не е само крикет, ром и рай за туристите. Той е ключов геополитически актив. Докато малките островни държави използват своята позиция, за да договарят икономически и политически позиции, глобалните играчи инвестират в инфраструктура, сигурност и културно влияние.
Това прави Карибите апетитна точка на многополюсната световна карта.
Източник: WIKIMEDIA
Добави коментар