Метълът като мека сила

17:00, 24 май 25 / Свят Шрифт:
Вангелия Чорбаджийска

Дипломатическите назначения обикновено не вълнуват феновете на метъла. Но когато Тайван изпрати фронтмена на групата Chthonic за посланик във Финландия, рокаджиите по света се изкефиха на макс.

"Ако ще бъдеш посланик в някоя скандинавска страна, най-добре е да си част от метъл банда", отбеляза нюйоркското издание Metal Injection.

Източник: WIKIMEDIA/By Hisakon

Северната държава е призната за Меката на хевиметъла. Защото Финландия е страната с най-много метъл групи на глава от населението - приблизително 80 на всеки 100 000 души. От друга страна Chthonic са известни като "Black Sabbath of Asia".

Така че, Фреди Лим отдавна има сантимент към страната, където групата му е свирила в големи градове и е издала четири албума с финландския лейбъл "Spinefarm Records".

Източник: WIKIMEDIA

Следвайки примера на много северни банди, Лим създава митология за своята хеви метъл група. Тя заимства елементи от местния тайвански фолклор, вместо сатанинската или езическата символика, прилагана от някои западни банди.

Албумите и песните на Chthonic разказват легендите от ранната история на страната. Като преминаването на Тайванския проток или битките в подземния свят между ханските китайски демони и коренните духове на Тайван.

Източник: WIKIMEDIA

Черно-белият грим с капеща кръв, който членовете на групата носят на сцената, отдава почит на популярни западни хеви метъл банди като Kiss, но и на традиционните тайвански фигури.

Но изборът Лим за посланик не се дължи единствено на музикалната му слава.

Той има дългогодишен опит в областта на защитата на човешките права и културния обмен. А между 2016 и 2024 година е национален законодател и председател на Amnesty International в Тайван.

Източник: WIKIMEDIA

Въпреки това Фреди Лим едва ли ще бъде дипломат по класически образец.

И това е умишлено. Защото пътят му от сцената до представител на демократично правителство съответства на уникалната позиция на Тайван в международните отношения.

Финландия, със своята специфична естетика и процъфтяваща метъл култура, е походяща среда за дипломация чрез мека сила. Тайпе се надява да задълбочи връзките си чрез културен резонанс.

Източник: WIKIMEDIA/By Office of the President

В период на глобална политическа поляризация и търсене на автентичност, връзката между хевиметъла и дипломацията може би не е толкова абсурдна, колкото изглежда.

Метълът, често отхвърлян като маргинален жанр, всъщност е дълбоко свързан с политическите промени. От алегориите на Iron Maiden за Студената война, до антивоенните балади на Metallica и призивите на System of a Down за справедливост в Армения...

Жанрът винаги е в синхрон с геополитическото недоволство.

Източник: WIKIMEDIA

От друга страна, дипломатическите длъжности доскоро бяха възприемани като връх в кариерата на администратори и политици. Но през последните години все повече държави се обръщат към личности извън традиционната държавна система, за да засилят културното си влияние.

Примери за това са Украйна, която избра комика Володимир Зеленски за президент, и Исландия, където певицата Бьорк неофициално се превърна в посланик на исландската култура.

Източник: WIKIMEDIA/

Назначението на Лим показва, че Тайван избира да заложи на съчетанието между мека сила и дипломация, в момент, когато натискът на Пекин става все по-осезаем.

"Метълът не прави компромиси, в него няма преструвки", написа Лим в социалните мрежи след обявяването на поста му. "Това е духът, който ще внеса в дипломацията!".

Източник: WIKIMEDIA

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама