С настъпването на май много любители на музиката и съревнованията, свързани с нея, се подготвят за едно от най-очакваните събития – конкурса Евровизия.
Уви, за втора поредна година България няма да участва и нашата страна няма да бъде представена. Отново поради финансови причини, както оповестиха от БНТ. Конкурсът ще се проведе в Англия, въпреки че победител миналата година беше Украйна. По регламент държавата победител става домакин през следващата година. Това е не само възможност за реклама на дадената страна, но и за очаквано по-голямо присъствие на туристи и любители на музиката. 2023 година обаче е различна.
Поради войната в Украйна Ливърпул заема привилегията на град домакин, доста уместно, като се има предвид, че е родното място на Бийтълс.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Peter Powell
Великобритания е печелила пет пъти първото място на Евровизия. Първата ѝ победа е през далечната 1967 г. с песента „Puppet on a String“ на Санди Шоу, следващата е през 1969 г. с песента „Boom Bang-a-Bang“ на Лулу, през 1976 г. с песента „Save Your Kisses for Me“ на Brotherhood of Man, през 1981 г. с песента „Making Your Mind Up“ на Bucks Fizz и през 1997 година с песента „Love Shine a Light“ на Katrina and the Waves.
Шампионът по награди обаче е Ирландия, чиито изпълнители печелят седем пъти първото място.
Евровизия е създадена през 1956 година и е ежегодно телевизионно предаване, организирано от Европейския съюз за радио и телевизия. Базирано е на Фестивала на италианската песен в Сан Ремо, който и досега се провежда и е едно от най-значимите музикални събития за Италия. Първоначалната идея е била да се създаде евтина програма, подходяща за разпространение чрез националните медии на европейските страни. Евровизия обаче израства в един много успешен проект, който привлича публика от 150 до 750 милиона зрители в международен мащаб.
Първата победителка, в първия конкурс през 1956 година - швейцарката Лис Асия
Източник: Wikipedia
Първият конкурс на Евровизия се провежда през 1956 г. в Лугано (Швейцария) и в него участват само седем държави: Швейцария, Италия, Нидерландия, Белгия, Германия, Франция и Люксембург. През следващите четири десетилетия броят на страните участнички нараства. В периода между 1957 и 1999 г. нови 29 държави се присъединяват към първоначалните седем, а между 2000 и 2019 г. се включват още 16 страни. Технологичният напредък през годините също се отразява върху предаването. Излъчването преминава: от цветно (1968 г.), през сателитно (1985 г.) до интернет (2000 г.).
Интересното е, че конкурсът Евровизия не остава само в границите на Стария континент.
През 70-те и 80-те години се присъединяват държави от Западна Азия и Северна Африка. През 2015 година по случай 60-ото издание на конкурса Австралия е поканена като специален гост, който впоследствие става един от ежегодните участници, въпреки огромното разстояние и часовата разлика с останалите конкуренти.
Пътят до голямата награда не е лек. За да стане победител дадена държава, тя трябва да премине през полуфинал, който е разделен на две части с по 15 (до 19) участници. Автоматичното класиране на финала е запазено само за страната домакин (предишният победител) и т.нар. Голяма петорка – Германия, Великобритания, Испания, Франция и Италия. На всеки полуфинал се избират девет песни със зрителски вот, а десетата се избира от общия сбор от гласовете на националните журита във всяка участваща държава.
На финала песните се оценяват по смесена система и резултатът е 50% от сбора между всички гласували зрители и 50% от гласовете на професионално жури. Никоя страна не може да дава точки на себе си, въпреки това политическият и съседският вот са оспорвана тема и са една от причините за въвеждането на смесеното гласуване. Най-ниският резултат, с който е бил обявен победител в конкурса, е през 1969 г. – 18 точки за четиримата победители – Великобритания, Испания, Нидерландия и Франция, а с най-много точки Евровизия печели Португалия през 2017 година, с цели 758.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Sergey Dolzhenko
България прави своя дебют на държава, участваща в конкурса през 2005 г., а през 2017 г. Кристиян Костов поставя рекорд за нашата страна, класирайки се на второ място с 615 точки. Независимо от това дали участват любими изпълнители, или не, българите, особено тези, които живеят в чужбина, винаги се вълнуват от нашето музикално представяне. Това е една чудесна възможност малка България да застане редом с другите държави на голямата сцена, пък нека победи най-добрият. За съжаление, тази година няма да имаме участник. В крайна сметка определящи са приоритетите на управляващите. За всички останали остава възможността да се насладим на магията на предаването. Малко тъжно, но не губим надежда за в бъдеще.
Авторката е доста неподготвена…
Миналата година България участва с Интелиджънт мюзик проджект. Не е вярно, че втора поредна година не участваме.
Като цяло - преразказала е факти от Уикипедия. Не става ясно какво общо имат управляващите с това, че не участваме.
И очевидното й пристрастие към либерастията Евровизия я спира да разкаже за променящия се често регламент, политическите скандали, спадащите рейтинги на конкурса…