В съвременния политически дискурс авторитетът се е превърнал във вездесъщо понятие. Но основанието да се възприема като такъв продължава да е обект на ожесточени дебати.
Правният, морален и политически философ Джоузеф Раз създава ключова за политическата философия теоретична рамка. В опит да отговори на въпроса откъде всъщност произтича легитимността на даден авторитет?
В "Авторитет и оправдание", той предлага ключ към разбирането за това кога и как политическата власт може да бъде оправдана.
Източник: WIKIPEDIA
Концепцията на Раз е, че властта трябва да служи на хората, върху които се упражнява. Оправданието на властта се крие не само в съществуването на власт или контрол, но и в способността им да насочват субектите към действия, за които имат основание.
Според Раз това е основната функция на властта - да посредничи между индивидите и причините за техните действия.
Той твърди, че властта съществува, за да може индивидите да се придържат към разума. Особено при вземане на сложни или колективни решения. Тя черпи своята легитимност от способността да помага на индивидите да действат по начин, който те не биха избрали сами.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/SHAWN THEW
В контекста на съвременната политика концепцията на Раз предполага, че действията на правителствата и политическите власти могат да бъдат оправдани, когато помагат на гражданите да постигат по-добър резултат, отнесено към колективните цели.
Тяхната легитимност не идва от инструментите за принуда, с които разполагат. А от възможността да създават, тълкуват и практикуват закони, които насърчават справедливост и общо благосъстояние на населението.
Европейският съюз например упражнява значителна власт над своите държави-членки. Той определя политики в различни области като търговията, екологичните стандарти и човешките права.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/SHAWN
Оправданието на това правомощие, според Раз, се крие в способността на европейските органи да се справят с колективни предизвикателства. Такива, които отделните държави не биха могли ефективно да преодолеят сами - околна среда икономическа нестабилност и прочее.
Развитието на съвременната политика обаче достига до ключов въпрос - до каква степен експертизата и технокрацията са необходими за постигане на достатъчно добро демократично представителство?
Прилагане теорията на Раз се оказва особено уместно в разрешаване на този дебат. Тя подчертава, че политическата власт трябва да притежава определена степен на експертен опит, който да ѝ позволява да взема по-добри решения.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/JIM LO SCALZO
По подобен начин Федералният резерв в САЩ служи като технократска институция със значителни правомощия върху паричната политика на страната. Решенията за лихвените проценти и самите финансови разпоредби се вземат от експерти по икономика и финанси, а не чрез преки демократични процеси.
Може би тъкмо затова теорията на Раз изтъква и необходимостта от налагане на определени ограничения върху властта.
Когато тя не изпълнява ръководната си функция или се превърне в пречка за разума, индивидите имат основание да се съпротивляват или да не се подчиняват. Така легитимност придобива и гражданското неподчинение. Особено в случаите, когато политическите власти действат несправедливо или в противоречие с добруването на своите граждани.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/NEIL HALL
Движението Black Lives Matter започва като отговор на системния расизъм и полицейското насилие в Съединените щати. И постепенно този вид на обществена реакция се превръща в глобално движение.
В подобен контекст концепцията на Джоузеф Раз за власт в услуга на индивидите предоставя стабилна рамка за легитимиране и анализ на политическата власт в съвременните времена.
Раз предлага практичен вариант за трактовка на случващото се около нас. Така стигаме до извода, че властта не се определя само от факта, че е предоставена някому. А от способността ѝ да насърчава стремеж към изграждане на колективно благополучие.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/YURI KOCHETKOV
Добави коментар