Култ към идентичността

08:05, 21 сеп 24 / Свят Шрифт:
Вангелия Чорбаджийска

Концепцията за идентичността винаги е била неразделна част от човешките общества. Въпреки това, начините, по които хората определят, изразяват и утвърждават своята идентичност, продължава да еволюира.

През 20-ти век идентичността се превърна в силен политически и социален въпрос. Особено покрай зараждането на движенията за граждански права, феминизма, правата на LGBTQ+ и постколониалните борби за автономия.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/TOLGA BOZOGLU

Движенията положиха основата на нова културна ера, която се съсредоточава върху значимостта всеки да изразява своята идентичност. Това не просто предизвика съществуващите властови структури, но инициира и обществен диалог за нуждата от пространства за индивидуално и колективно себеизразяване.

Преминаването към 21-ви век само ускори и разшири мащабите на този процес.

Днес идентичността вече не е просто въпрос на принадлежност към национална държава, даден етнос или класа. Тя обхваща расата, пола, сексуалността, религията и дори виртуалните и онлайн форми на идентичност.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/MIHAI BARBU

У хората се породи осъзнат стремеж към изграждане на ясна представа как виждат себе си, как взаимодействат с другите и как се ориентират в многопосочния глобализиран свят.

Тук дигиталните платформи осигуриха на всеки безпрецедентна  възможност да разказва личната си история, да се свързва с групи със сходно мислене и да предизвиква традиционните социални конструкции.

Facebook, Instagram и TikTok се наложиха като пространства за обществено потребление, където индивидите не само могат да представят, но и да подготвят вида на своята идентичност. Акцентирайки върху аспекти от себе си, които преди са били скрити или маргинализирани.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/TATYANA ZENKOVICH

В професионалната политика темата за идентичността разгоря доста пожари. Покрай тях се сплотиха много общности. Но и много бяха разделени. Точно затова т.нар. политика на идентичността вече е в центъра на много национални, социални и политически движения по света.

За маргинализираните групи този вид политика се превърна в инструмент за привличане на вниманието към историческите несправедливости, системното потисничество и социалното неравенство.

Политиката на идентичността даде повод за ожесточени дебати по въпроси като свобода на словото, приобщаване и политическа коректност.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/FERNANDO VELUDO

Някои твърдят, че прекомерното съсредоточаване върху идентичността ще доведе до трибализъм – разпада на обществото на противоположни групи, всяка съсредоточена около определен маркер за идентичност.

Други пък настояват, че политиката на идентичност всъщност може да бъде от съществено значение за справяне с дисбаланса на властта. Защото показва как личните преживявания на маргинализация се дублират с обществените структури на неравенство.

Ерата на идентичността възражда национализма и популизма в различни части на света. И става израз на нарастващата популярност на мултикултурализма и глобализираните идентичности.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/NIC BOTHMA

В страни като Съединените щати, Обединеното кралство и Индия дори се появиха политически движения, които защитават идеята за връщане към традиционните културни идентичности на мнозинството.

Това вече доведе до появата на призиви за строг имиграционен контрол, протекционизъм и отхвърляне ценностите на глобализма.

Но ефектите не свършват тук. Различните търговски марки вече адаптират своите продукти и маркетингови стратегии. И започват да полагат грижи за конкретни видове групови идентичности. Това е най-очевидно когато мултимилиардни компании се присъединяват към социални каузи или културни движения, където се заиграват с чувството за идентичност на потребителите.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/TATYANA ZENKOVICH

21-век се очертава като период, в който личните, социалните и колективните идентичности очевидно ще оформят глобалния дискурс. От дигиталната сфера до политическите движения и търговските пространства, акцентът върху идентичността ще трансформира начина, по който индивидите и обществата си взаимодействат.

Въпреки че последиците от тази промяна ще се развиват в движение, вече е ясно, че идентичността ще стане формираща сила за бъдещето на следващите поколения.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/ENRICO NAWRATH/BAYREUTH FESTIVAL

 

 

 

 

 

 

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама