Относно: Яйои Кусама

07:25, 08 ное 24 / Относно: Шрифт:

Въпреки че прави различни видове изкуство – картини, скулптури, пърформанси, инсталации видео, поезия, мода…, тя става известна с едно конкретно нещо - ТОЧКИТЕ!

Японската художничка Яйои Кусама. Dotty или "принцесата на точките".

Всичко започва когато Яйои е малко момиче. В детството си страда от халюцинации, като една от тях се отличава. Художничката разказва че се е намирала в поле с цветя, простиращи се далеч отвъд полезрението ѝ.

Снимка: WIKIPEDIA/By Garry Knight

Всичко изглеждало като сбор от точки, които я накарали да се почувства заличена.

И това странно преживяване оставя завинаги отпечатък върху нейното творчество. Добавяйки белези и точки към картините, рисунките и дрехите си, тя сякаш ги кара да се сливат и да бъдат част от вселената.

Вече е почти на 100. И отдвана е един от най-продаваните художници на всички времена. Но от близо 50 години живее и твори в псохиатрична клиника. По собствено желание. Заради обсесивно-компулсивното разстройство на личността, което съпътства живота и творчеството ѝ.

Снимка: ЕОА/БГНЕС/LUIS TEJIDO

Нашата земя е само точица сред милионите звезди в космоса. Точките са път към безкрайността. Когато заличим природата и телата си с точки, ние ставаме част от единството на нашата среда.

Ето какво мислят световните медии по въпроса:

"Някога възприемана като високопоставена част от авангарда на Ню Йорк, от 60-те години на миналия век, Яйои Кусама отдавна се е превърнала в икона и визуално разпознаваема марка.

Снимка: ЕОА/БГНЕС/ABIR SULTAN

Нейните точки, нейните грандиозни скулптури от цветя и тикви и най-вече нейните "Безкрайни огледални стаи", са точно толкова познати и толкова устойчиво перфектни, колкото бутилката на Кока-Кола.

Недостатъкът на това да си марка обаче е предвидимосттта. Но това, че е толкова добре позната, всъщност осигурява, на умел и изобретателен визуален мислител като Кусама, един вид преднина в доставянето на шок и удоволствие на публиката. Защото тя постига много като просто променя нашите очаквания". The New York Times, 17.05.2023

"Кусама споделя, че произведенията ѝ са израз на нейния живот и особено на нейните обсесивно-компулсивни неврози. Желанието ѝ е да предскаже и измери безкрайността на безграничната вселена, от собствена си позиция в нея, с точки". Artsy, 21.06.2018

Снимка: ЕОА/БГНЕС/TOLGA AKMEN

"С течение на времето деперсонализацията се превръща в определящо качество на нейното творчество. Признаването на нейното заболяване и десетилетната битка с него продължава да бъде, ако не голямата тема на нейното изкуство, то формиращата сила зад него.

За нея тази завеса е врагът, който трябваше да бъде разкъсан с помощта на продължителната невротична атака на нейните картини". The Week, 03.06.2021

"Не бихме могли да се сетим за по-добър художник, който да е като банер за транснационалното и трансисторическото. Както и за подобряване баланса между половете. Тоест комерсиализацията на самата Кусама не се представя като "необходимо зло", а като възможност за положителна стъпка към равенство". Hyperallergic, 01.06.2023

Снимка: ЕОА/БГНЕС/GEORGIOS KEFALAS

"Творбите на Кусама претендират за тъмната страна на нещата. Зад яркостта на творбите ѝ прозира силно усещане за мания и страх. Но и никой не купува или почита съвременното изкуство само защото е красиво. ". The Guardian, 02.10.2018

"Причудливата и изключително популярна естетика на Кусама опровергава напрежението, което е в основата на нейната практика - взаимодействието между природата и изкуството, съблазънта и отвращението. Човек може да постави под въпрос противопоставянето между себеотрицание и нарцисизъм.

Според самата Кусама, изобилието от точки представя смъртта на егото. Което проправя път към космическото единство". Frieze, 27.12.2022  

Снимка: ЕОА/БГНЕС/JUSTIN LANE

Ключови думи
Напишете коментар
Коментари: 2
1 Анонимен 18:16, 08 ное 24

Вие нали сте идеалисти,защо нямате отношение към снощните събития пред Народния театър?Цял ден какви ли не идиоти обясняват как ние обикновените хора сме тъпи и прости и нямаме право да защитаваме националните си идеали,защото било цензура?!Малко му беше на тоя директор,няма право да застава срещу собствения си народ!Как е възможно на тая малка територия от 111000 кв км да има толкова много национални предатели?!Тия хора нормални ли сте?!?!?Как е възможно пред Народния театър да пази полиция,кого пази,някакъв самозван директор от обикновените хора ли?!Срам и позор!?И не става дума изобщо за изкуство и още по-малко за цензура!

2 8 15:58, 10 ное 24

Невероятно красиво постижение в областта на изобразителното изкуство! Прекрасно е да те харесват! ....

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама