Транссексуалните спортисти: предизвикателства, морални казуси и реакции

06:15, 29 мар 25 / Младите лъвове Шрифт:
Никола Тошев

Темата за участието на транссексуални спортисти в професионалния спорт предизвиква разгорещени дебати по света.

Боксът, като една от най-физически натоварващите дисциплини, се оказва в центъра на тази полемика. Oсобено след случая с Имане Халиф. Въпросът за честността, биологичните разлики и влиянието върху спорта разделя общественото мнение. Kато фенове, експерти и спортисти изразяват своите опасения.

Това поражда сериозни въпроси относно честността в спорта и равнопоставеността на състезателите.

Източник: PIXABAY/Neel Shakilov

Биологични разлики и конкурентоспособност

Научната общност все още не е достигнала консенсус по този въпрос. Докато някои изследвания показват, че хормоналната терапия може да намали физическите предимства, други сочат, че транссексуалните жени продължават да разполагат с предимства, дори години след преминаването към новия пол. Това е причината спортни федерации и организации да преразглеждат правилата за участие в състезания.

Примерите стават прекалено много, ето някой от тях:

Рене Ричардс, 1976 Източник: WIKIMEDIA/By Ben Olender

Рене Ричардс Преди смяната на пола, под името Ричард Раксинс, се е състезавала като мъж. В мъжкия тенис не е била сред водещите играчи. След прехода си достига 20-то място в световната ранглиста при жените и играе финал на двойки на US Open.

Лоръл Хъбард В мъжката категория не е била сред най-добрите в света и няма значими международни отличия. Но след  прехода, новозеландката започва да печели медали в женската категория по вдигане на тежести. Включително сребро от Световното първенство 2017 и участие на Олимпиадата през 2021. През 2019 печели златни медали на Тихоокеанските игри и на Шампионата на Британската общност.

Лоръл Хъбард - първият трансджендър, участник на Олимпийски игри Източник: olympics.com

Лия Томас Тя е бивш колежански плувец, в мъжкия отбор на Университета на Пенсилвания. След прехода започва да се състезава в женската дивизия. През 2022 Лия става първата транссексуална спортистка, която печели шампионска титла на колежанското първенство в САЩ (NCAA).

Преди прехода си в женската дивизия, при мъжете е била на 462-ро място в класацията на NCAA на 500 ярда свободен стил. Като жена поставя няколко рекорда на университета, включително на 100, 200, 500, 1000 и 1650 ярда свободен стил и печели национална титла в NCAA, заемайки 1-во място на 500 ярда.

Лиа Томас, в средата Източник: WIKIMEDIA/By Iszac Henig

Ето какво заявява боксьорката Анджела Карини, пред италианското издание La Gazzetta dello Sport, след мача си с Имане Халиф:

Отидох на ринга, за да се бия... Удари ме много силно, не можех да дишам... Не се отказах, но един от ударите ми причини твърде силна болка и си казахДостатъчно, тръгвам си с високо вдигната глава!

Анджела Карини Снимка: ЕПА/БГНЕС/Yahya Arhab

Психологическото въздействие върху женските спортисти

Освен физическите разлики, включването на транссексуални жени в женските състезания оказва психологическо влияние върху биологичните жени. Много от тях се чувстват обезкуражени, знаейки, че съперниците им имат физически предимства, с които не могат да се конкурират. Това може да доведе до загуба на мотивация и дори отказване от професионална кариера.

Политизацията на спорта

През последните години се наблюдава засилена политизация на спортните събития, което предизвиква остри реакции сред феновете. Олимпийските игри винаги са били символ на спортен дух, дисциплина и честност. Но все по-често се използват като платформа за социални каузи. Един от най-спорните моменти беше алтернативната олимпиада, включваща модно ревю на Диор, което според много родители не беше подходящо за спортно събитие.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/Joel Marklund

Какво следва?

За да се гарантира честността на състезанията и да се избегнат конфликти, международните спортни организации трябва да намерят балансирано решение. Възможни варианти са създаването на отделни категории за транссексуални спортисти, както и опрецизиране на регулациите относно хормоналната терапия и допустимите нива на тестостерон.

Феновете и спортистите искат състезанията да се определят от талант, труд и отдаденост, а не от биологични предимства или политически влияния. В крайна сметка, спортът трябва да остане символ на честност и равнопоставеност.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/Andre Pain

НИКОЛА ТОШЕВ

 

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама