Когато Хаменей излезе от скривалището, ще открие една съвсем различна страна

07:50, 02 юли 25 / Топ анализи Шрифт:

Касра Наджи, специален кореспондент, на BBC Persian, 25.06.2025

След като прекара близо две седмици в таен бункер, по време на войната с Израел, върховният лидер аятолах Али Хаменей, може би ще иска да се възползва от примирието, за да излезе на открито.

Смята се, че той се е скрил, без да поддържа връзка с външния свят, от страх да не бъде убит от Израел. Дори висши правителствени служители явно не са имали контакт с него.

WIKIMEDIA/khamenei.ir

Когато, ако изобщо, излезе от скривалището си, той ще види пейзаж на смърт и разруха. Без съмнение ще се появи по държавната телевизия, за да обяви победа в конфликта. Ще замисли план за възстановяване на имиджа си. Но ще се сблъска с нови реалности – дори с нова ера.

Размерът на щетите, нанесени на военните сили, все още е неясен и оспорван, но повтарящите се бомбардировки на военни бази и съоръжения на революционната гвардия, сочат значително отслабване на военната мощ на Иран.

ЕПА/БГНЕС/Abedin Taherkenareh

Огромното мнозинство от иранците ще държат Хаменей, станал лидер през 89-та, отговорен за конфликта с Израел и САЩ. Те ще го обвинят, че преследва идеологическата цел за унищожаване на Израел – нещо, което повечето от тях не подкрепят.

Ще го обвинят и за това, което възприемат като глупост – неговото убеждение, че постигането на ядрен статут ще направи режима му непобедим.

ЕПА/БГНЕС/Abedin Taherkenareh

"Трудно е да се прецени колко може да оцелее иранският режим под такова значително напрежение, но това изглежда като началото на края", казва професор Лина Хатиб от Харвардския университет.

"Али Хаменей вероятно ще бъде последният "върховен лидер" на Ислямската република, в пълния смисъл на думата."

WIKIMEDIA/khamenei.ir

В най-висшите кръгове се чуват гласове на несъгласие.

В разгара на войната една полуофициална иранска информационна агенция съобщи, че някои бивши висши фигури от режима са призовавали по-умерените религиозни учени от свещения град Кум, които са независими от аятолаха, да се намесят и да предизвикат промяна в ръководството.

Според професор Али Ансари, основател и директор на Института за ирански изследвания в Университета на Сейнт Андрюс: "Ще има разплата".

WIKIMEDIA/Mohammad Hassanzadeh

Очевидни са огромни разногласия в ръководството, а също така и огромно недоволство сред обикновените хора, допълва той.

През последните две седмици много иранци се бореха с необходимостта да защитят страната и дълбоката си омраза към режима. Те се обединиха, не за да го защитят, а за да се грижат един за друг.

ЕПА/БГНЕС/Samiullah Popal

Хората в градовете и селата извън градските райони отвориха вратите си за тези, които бяха избягали от бомбардировките. Магазинерите продаваха основни стоки на по-ниски цени. А съседите чукаха на вратите, за да попитат има ли нужда от нещо.

Но народа беше наясно, че Израел вероятно се стреми към промяна на режима в Иран. И това е, което много иранци също желаят. Те обаче могат да различат организирана промяна и такава, наложена от чужди сили.

ЕПА/БГНЕС/Abedin Taherkenareh

Хаменей е унищожил всякаква опозиция в страната. Политически лидери са или в затвора, или са избягали от страната.

А в чужбина, основните фигури нямат позиция, която да обедини опозицията срещу режима. И нямат каквато и да е организация, способна да поеме властта,  ако се появи такава възможност.

"Малко вероятно е иранският режим да бъде свален от вътрешната опозиция. Режимът остава силен в страната и ще засили вътрешните репресии, за да смаже дисидентите", казва професор Хатиб.

 

ЕПА/БГНЕС/Abedin Taherkenareh

Една иранка сподели пред BBC Persian, как повече се страхува, че раненият и унижен режим ще насочи гнева си срещу народа, отколкото от смъртта и разрухата от войната.

Малко хора в Иран вярват, че примирието ще продължи, а много от тях смятат, че Израел все още не е приключил, при положение, че има пълно превъзходство във въздушното пространство над Иран.

 

ЕПА/БГНЕС/Samiullah Popal

И въпреки че ядрените съоръжения на Иран почти сигурно са били повредени и вероятно са неизползваеми, Иран твърди, че е преместил запасите си от високообогатен уран на безопасно и тайно място.

А според експерти, тези запаси са достатъчни за производството на около девет бомби.

Освен това Иранският парламент гласува за рязко намаляване на сътрудничеството с атомния надзорен орган на ООН. Защото твърдолинейните поддръжници на върховния лидер настояват Иран да започне да произвежда бомба.

 

WIKIMEDIA/khamenei.ir

Аятолах Хаменей може и да е уверен, че режимът му е оцелял. Но на 86 годишна възраст знае, че дните му са преброени. И ще иска да гарантира плавен преход на властта, към друг висш духовник. Дори към съвет на лидерите.

Във всеки случай останалите висши командири на Революционната гвардия, които са били лоялни към върховния лидер, ще се опитват да упражняват власт иззад кулисите.

 

Ключови думи
Напишете коментар
Коментари: 1
1 Анонимен 11:22, 02 юли 25

Както видяхме не стана точно така,номера със сваляне на местния режим чрез сила отвън и назначаване на послушни управници тук не мина,иранците виждат какво стана със Сирия и се обединиха.
На по образованите хора предполагам им прави впечатление ,че протести в света в момента има в Сърбия,в Унгария,в Армения,държави ,чиито лидери защитават собствените си интереси и отказват да се подчиняват на фюрер Урсула и Брюксел и да воюват с Русия и да финансират фашиста Зеленски.Хвърлени са милиарди тези хора да бъдат свалени отвътре и Урсула да сложи послушковци,като нашите например.В Европа не чуват и не виждат само нашите протести,защото в България са си намерили корумпирани,алчни,страхливи управници,които могат да изнудват.А в Иран няма да им се получи,защото са много по силни от Израел и показаха на света,че всъщност железния купол е един пробит гевгир.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама