НАТО стартира специална мисия, за да усили наблюдението на кораби в Балтийско море. Решението се наложи след като миналата година стратегически подводни кабели бяха повредени или прекъснати по мистериозен начин.
"Baltic Sentry" ще усили района с патрулни самолети, военни кораби и дронове.
Съобщението беше направено по време на среща на върха в Хелзинки. На нея присъстваха всички страни от НАТО, разположени на Балтийско море - Финландия, Естония, Дания, Германия, Латвия, Литва, Полша и Швеция.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/KIMMO BRANDT
Въпреки че Русия не беше посочена директно като виновник за повредата на кабела, шефът на НАТО Марк Рюте заяви, че Алиансът ще засили наблюдението върху кораби без ясна собственост. Тоест всички, които се използват за превоз на петролни продукти под ембарго.
"Има причина за сериозна загриженост" около щетите по инфраструктурата, каза Рюте. И добави, че НАТО ще реагира на подобни "аварии" решително, с повече проверки на борда на подозрителни кораби и, ако е необходимо, тяхното конфискуване.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/KIMMO BRANDT
Защото през последните месеци расте броят с необясними аварии на подводна инфраструктура в Балтийско море. Последно, в края на декември, имаше прекъсване на електрически кабел, преминаващ между Финландия и Естония.
Защо ни е важно?
Балтийско море е регион с огромно стратегическо значение. Той е ключов транзитен маршрут за енергийни доставки, търговия и военни операции.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/KIMMO BRANDT
А наличието на критични тръбопроводи и подводни кабели само повишава неговото значение. Всяко смущение на подводната инфраструктура не касае единствено засегнатите държави. То има вълнообразен ефект върху глобалните енергийни и комуникационни мрежи.
Освен това - повече от 95% от интернет трафика се осигурява посредством подводни кабели. Съответно, окабеляване с дължина около 1,3 милиона километра гарантира приблизително 10 трилиона долара финансови транзакции. Всеки ден!
Снимка: ЕПА/БГНЕС/KIMMO BRANDT
Последните случаи на щети върху подводната инфраструктура в Балтийско море са пример за нарастващо използване на хибридни атаки.
Те съчетават конвенционални военни тактики с кибератаки, саботаж и кампании за дезинформация. Неидентифицираните кораби и тайните атаки по критични активи, са част от мащабна стратегия за дестабилизиране на противника, без пряка военна конфронтация.
Основната цел е да се създаде несигурност. Също разединяване на съюзниците и отслабване възможността на засегнатите държави да реагират адекватно. И най-вече координирано.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/KIMMO BRANDT
"Baltic Sentry" дава зелена светлина на държавите-членки. Да си сътрудничат в споделянето на разузнавателна информация. Чрез съвместни патрули, които в случая са категоричен отговор на конкретна заплаха.
Инициативата действа на принципа за колективна отбрана. Той е заложен в член 5 от договора на НАТО. И касае случаите на война. А светът си е във война. Къде явна, къде скрита и подмолна. Но реална и безкомпромисна.
Алиансът само доказва силата на колективните действия срещу саботажите. И своето пробуждане за реалността, в която живеем. Навременен и важен отговор.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/KIMMO BRANDT
Как пък не им хрумна на тъпаците от НАТО,че всъщност тяхното зелено приятелче ги саботира за благодарност,че си оставиха армиите без оръжие заради него и докараха държавите си до икономически фалит.Няма вечни империи и е голямо удоволствие да гледа човек как поредната се разпада с гръм и трясък,лошото е,че е за сметка на обикновените граждани.Важното е,че лавината тръгна.......и никой не вярва на измисления им враг.
До края на Зеленски остава една седмица и той на всяка цена иска да предизвика трета световна война,ама за да го разбереш трябва мозък......