Четири години по-късно пред пред американците отново се изправят значителен брой кандидати, които желаят да се преборят за президентското място през 2024 година.
Въпреки множеството желаещи надпреварата отново оглавяват двамата най-възрастни претенденти: президентът Джо Байдън и бившият президент Доналд Тръмп.
Байдън постави начало на кампанията си за преизбиране с видео, в което каза, че вотът през 2024 година ще изправи страната му пред ключов момент. Въпреки силната си позиция кандидатът ще бъде принуден да убеди собствените си привърженици в това, че той е най-подходящият човек за техен представител. Към момента проучванията сочат, че около половината демократи искат от партията да номинира някой друг.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Cristobal Herrera-Ulashkevich
В подобна ситуация попада и неговият стар опонент. Доналд Тръмп успява да консолидира подкрепата на половината симпатизанти на партията.
В хода на покачващото се вълнение около предстоящото съревнование вече стана официален факт една от най-лошо пазените тайни на Вашингтон – губернаторът на щата Флорида Рон Десантис се присъединява към републиканските кандидати за президент, които ще се осмелят да оспорят номинацията на Доналд Тръмп.
За да се води битка с хищен шоумен като Доналд Тръмп обаче, дори поставянето на нейното начало изисква то да бъде зрелищно. По тази причина Рон Десантис обяви кандидатурата си за Белия дом, откривайки кампанията си в разговор в Twitter Space с Илон Мъск. Това предизвиква множество сривове на платформата, след като повече от 500 000 души, сред които журналисти и политици, се опитват да се присъединят към разговора.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Ludovic Marin
По време на включването си той заяви своята убеденост в това, че ако бъде номиниран за президент, ще спечели. Десантис също така обявяви, че е против федералните регулации на криптовалутите, атакува правозащитните ,,леви“ организации и защити решението си да не налага строги противоепидемични мерки по време на епидемията от COVID-19.
Защо ни е важно?
Избирайки точно социална медия, за да направи своя пробив в консервативното обществено пространство, Рон Десантис демонстрира желание да бъде асоцииран с образа на герой на консерваторите, които отдавна твърдят, че са цензурирани в социалните медии. По този начин той директно нанесе удар и на своя опонент – Тръмп, на когото неотдавна беше забранено да туитва.
Губернаторът също така направи опит да покаже дългия път, който Републиканската партия, считана за бастион на традициите, е изминала, за да достигне до употребата на интернет пространството.
Разчупвайки шаблона, Десантис заимства и някои от нетрадиционните подходи, използвани през буйната политическа кариера на 45-ия президент – атаката, трябва да бъде насочена главно срещу либералите и медиите, за да бъдат убедени обикновените гласоподаватели от Републиканската партия, че е достоен да ги представлява.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Michael Reynolds
Въпреки заемките от нападателния стил на Доналд Тръмп, Десантис набляга и на очевидните разлики между него и бившия президент в разбирането им по ключови политики като бюджетния дефицит, законите за климатичните промени и социалните политики.
Конкретният избор на платформата Twitter също не е случаен. Бидейки домакин на старта на предизборната кампания на Рон Десантис, Илон Мъск директно противопоставя Twitter на Fox News с цел да превърне социалната медия в проект, подходящ да послужи като пазар на идеи.
Но въпреки привлекателността на Twitter за консервативните гласоподаватели, изборът на платформа под ръководството на Мъск може да нанесе и вреди върху крехката репутация на Десантис сред по-умерените републиканци, хора от които ще има нужда на общите избори.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Cristobal Herrera-Ulashkevich
В крайна сметка появата на Рон Десантис е показателна за това, че статуквото на провеждането на президентските кампании в САЩ вече е готово за промяна. Тя няма да е постепенна и ще даде силен тласък на зараждащият се процес - традиционният баланс на силите да бъде променен.
Новата генерация политици придобива все по-голяма увереност да заявява себе си и по всичко личи, че занапред тя няма да бъде склонна да прави компромиси по пътя си към целта.
Какъвто и да бъде резултатът през 2024 година, той гарантирано ще се различава значително от настоящите ни представи за американската политика.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Kimimasa Mayama
По всичкло личи, че предстои падение за великата американска демокраци