Полша и Унгария се противопоставят на миграционната реформа на ЕС. Въпросът за миграцията се превръща в чувствителна тема за политиката на европейския континент и в централен фокус на крайнодесните партии.
Неформалната среща на върха на ЕС в Гранада, Испания, е помрачена от министър-председателите на Унгария и Полша, които се противопоставят на частта от общата декларация, която се съсредоточава върху миграцията.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Pepe Torres
Това не е първият път, когато Виктор Орбан и Матеуш Моравецки обединяват усилията си, за да провалят комюнике на Европейския свет, след като веднъж вече го направиха в края на месец юни.
И двата случая са свързани с новия Пакт за миграцията и убежището – цялостна реформа на миграционната политика на блока, която установява система на ,,задължителна солидарност“. Приемането на това споразумение задължава 27-те държави-членки, без изключения, изисква те да съдействат на търсещите убежище.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Radek Pietruszka
,,Ако сте изнасилени законно, ако сте принудени да приемете нещо, което не харесвате, как искате да постигнете компромис и споразумение? Това не е възможно“, заявява унгарският премиер Виктор Орбан, известен със споровете си с ЕС и яростните си изказвания срещу Брюксел.
,,Ние не се страхуваме от диктатите на Брюксел и на Берлин“, казва на свой ред полският премиер Матеуш Моравецки, като повтаря отказа си на Полша да бъде наложена единна система за разпределение на незаконните мигранти.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Vincenzo Livieri
Защо ни е важно?
През последните няколко години Унгария и Полша многократно се противопоставят на отдавна установените правила и ценности на Европейския съюз, въпреки че са негови членове.
Те оспорват върховенството на правото на ЕС и заобикалят решенията на най-висшия съд на блока. На свой ред към момента Брюксел отговаря единствено с укори и предупреждения, които обаче Будапеща и Варшава възприемат като празни заплахи.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Miguel Angel Molina
Поради това целта на ЕС сега е отдавна забавените реформи да се превърнат в закон преди настъпването на следващите европейските избори догодина, които трябва да въведат нов състав на Европейския парламент и комисия. Предвид възхода на десните партии в няколко страни от Европа, следващият цикъл в политиката на ЕС може да доведе до значителна промяна в нагласите и действията на парламента.
Парализата по въпроса за миграцията предизвиква нарастващо разочарование в блока, в момент, в който тъй продължава да бъде изправен пред все по-сериозни изпитания. Това налага част от целите на преразглежданата политика да е свързана с единното действие на държавите от ЕС, в случай на внезапен сблъсък с голям приток на търсещи убежище.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Miguel Angel Molina
А, за да функционира правилно блокът, всички държави-членки трябва да се подчиняват на едни и същи принципи. Но за Унгария и Полша, които са ръководени от десни популистки партии, противопоставянето на Брюксел е считано за водене на добра политика.
И това превръща борбата с мигрантската криза за Европейския съюз в екзистенциален проблем.
Задължително,да се подчиняват на безумията на Урсула?!?;Това не звучи ли абсурдно,а?!Или това е сегашния ЕС- диктатура,заместваща решенията на независими ,суверенни държави.Време е за рестарт на ЕС с нови,нормални,некорумпирани и компетентни депутати,ако изобщо има нужда от такава паразитна структура като ЕП.