Олаф Шолц и Еманюел Макрон се събират за ,,стратегическо“ отстъпление в Хамбург. Германският канцлер приветства френския президент, за да обсъдят задълбочаването на френско-германските връзки с цел превръщането на Европа в ,,геополитическа, военна и технологична сила“.
Макрон пристига в Хамбург, където двамата политици първо разглеждат съоръжение на Airbus, който се възприема като част от успехите на френско-германските отношения.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Filip Singer
Според френският държавен глава сега е ,,по-важно от всякога“ двете нации, които мнозина традиционно възприемат като двигател на Европа, ,,да създадат близост“, за да излязат с общи решения по належащите въпроси. Пред които са изправени и всички други страни от блока, между другото.
Франция и Германия!
Двете най-богати и влиятелни членки на ЕС, години наред са в противоречие по редица въпроси. От отбранителната стратегия на блока до реакцията им относно енергийната криза, отношенията с Китай и дори фискалната политика.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Gregor Fischer
Търканията между двете държави се ожесточават миналата година, след противопоставяне на двамата лидери по време на обсъждане на мерките покрай конфликта в Украйна.
Настоящата двудневна визита в северния пристанищен град Хамбург има за цел да постави отношенията между двете страни на нова основа. Макар че, точно в момента, тази среща едва ли ще даде реален старт на конкретни политики.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Gregor Fischer
Защо ни е важно?
Дългогодишното напрежение между Франция и Германия постепенно доведе до прекъсване на доверието между двете правителства. Всяка от страните се бореше за своите основни икономически интереси. Пък и визиите им за бъдещето на Европа доста се различаваха.
Концепцията на Еманюел Макрон за ,, стратегическа автономия“, която призовава Европа да не разчита на външни сили в сектори, които биха могли да ѝ дадат политическо и икономическо превъзходство, се сблъсква с историческата склонност на Германия към търсене на американско съдействие.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Gregor Fischer
Така че антагонизмът между френския президент и германския канцлер има своите корени и в противоположните им визии за света.
Добавяме към всичко това и наскорошното решението на Берлин да стартира системата за противовъздушна отбрана ,,Европейски небесен щит“. С американско и израелско оборудване, вместо с френско и италианско.
А сега, повече от всякога, напрежението между Франция и Германия придобива значение извън Париж и Берлин. Въпреки че всяка от 27-те страни-членки има право на глас, начело на инициативите на ЕС застават точно тези две страни.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Georg Wendt
Нека не забравяме, че всички етапи на европейската интеграция, от еврото до свободното придвижване, разширяването или единния пазар, са резултат от френско-германски компромиси.
Въпреки личните си, до голяма степен нереализирани амбиции за Европа, Еманюел Макрон и Олаф Шолц все повече ще имат нужда един от друг. Единствено чрез сътрудничество двете страни ще успеят да подготвят блока за неизбежните предизвикателства, които ни очкват.
Е късно е момчета,зад гърба ви Урсула продаде Европа на американците......потъвате.....