Климатична дипломация

08:30, 25 ное 24 / Защо ни е важно Шрифт:
Вангелия Чорбаджийска

Светът постигна ново споразумение за изменението на климата. По време на COP29 в Баку, богатите страни се ангажираха да предоставят 300 милиарда долара годишно, на по-бедните държави. Целта е да се подпомогне борбата с катастрофалните последствия от климатичната криза.

Поне до 2035 година.

Независими експерти обаче оценяват нуждите на развиващите се страни като много по-високи. В рамките на 1,3 трилиона долара годишно. Според тях подобна сума трябва да бъде инвестирана в енергийния преход на държавите с по-ниски доходи.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/ANATOLY MALTSEV

Това би осмислило усилията за поддържане на средното глобално затопляне под 1,5 градуса по Целзий. Учените твърдят, че след този праг процесът ще бъде почти необратим. И много опасен.

Споразумението призовава частните компании и международни кредитори, като Световната банка, да покрият разликата от стотици милиарди. Но това се възприема от участниците в COP 29 като бягство на богатите страни от отговорност.

Освен това, според правилата на ООН от 1992-ра, някои богати западни страни, се считат за развити. Докато други нации, като Китай и Саудитска Арабия, са смятани за развиващи се.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/ANATOLY MALTSEV

Затова и същинското споразумение дойде след седмици на ожесточени преговори,  разделения и бойкоти.

Защо ни е важно?

Въздействието на затоплянето върху изменението на климата няма точно определени граници. Сушите и наводненията в даден регион засягат целия свят. Това води до промени във веригите за доставки, миграционните процеси и геополитическата стабилност.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/ANATOLY MALTSEV

Което превръща казуса не просто в екологична цел, но и в изключително важен фактор за икономическа стабилност и глобална сигурност.

Климатичната дипломация се опитва да инициира съгласуване на различни национални интереси за преодоляване на обща глобална заплаха. Това сблъсква историческа отговорност и реални възможности при отделните нации.

Развиващите се страни твърдят, че богатите носят морална и финансова отговорност за борбата срещу изменението на климата. И затова трябва да предоставят ресурси на тези, които са уязвими.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/ANATOLY MALTSEV

Богатите държави пък се противопоставят на промените, твърдейки, че класификацията за развиващите се страни трябва да бъде актуализирана. Което би гарантирало, че всички харчове, свързани с климата, се споделят справедливо.

Така че, споразумението от COP 29 очерта напредъка, но и съществуващите пречки пред глобалното управление на климатичната криза. А липсата на отчетност, заедно с геополитическото съперничество продължават да спъват международните усилия и постигането на ефективни резултати.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/ANATOLY MALTSEV

 

 

 

 

Напишете коментар
Коментари: 1
1 Анонимен 11:19, 25 ное 24

Много хубава дъвка за дъвчене са тия климатични промени,ама нещо не чувам климатолози да се изказват ,а само политици.Нали не забравяте,че сме в пика на 11годишния цикъл на слънцето,че се водят много войни,че има ядрени опити в океаните.....Така че найлоновите торбички и въглищата са последния ни проблем.Разбира се безогледното изсичане на гори,унищожаването на плодородна земя ,за да се сложат на нея слънчеви панели са голям проблем.Тоест,насочват ни в грешната посока,има други начини да се спаси природата и ние да се спасим.....

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама