Независимо, че все по-усилено задълбаваме в епохата на глобализацията, френският език си остава основен за правене на дипломация, образование и бизнес. Той служи като инструмент за международна комуникация и символ на икономическо развитие, сътрудничество и културно многообразие.
В момента тойт е официален или втори официален език в повече от 30 държави. И се говори от почти 90 нации по света. С богато си наследство и осезаемо глобално присъствие, той продължава да оказва силно влияние на световната сцена.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/CHRISTOPHE PETIT TESSON
В рамките на днешната „глобална дипломация“ основнен двигател за повечето действия е икономиката. Но културата не остава по-назад. А в случая с Франция, тя направо си е сила. Тъй като зад понятия като "Културно сътрудничество" и "Франкофония" се крие уникален механизъм за глобално присъствие.
Нещо, с което никоя друга държава просто не разполага.
Думата франкофония се появява за първи път в трудовете на географа Онезим Реклю. Той развива тезата, че "всички, които са предопределени да бъдат или да станат участници в нашия език са част от франкофонията".
Източник: WIKIPEDIA/Bibliothèque nationale de France
След като е победена от Прусия, през 1870-та, Франция се опитва да възстанови баланса на силите чрез придобиване на нови земи, които биха ѝ осигурили повече ресурси и население. Според Реклю, фокусът на тези усилия трябва да бъде съсредоточен върху Африка, тъй като Азия е недостъпна.
Така, чрез разпространението на френския език и хуманистичните ценности на френската цивилизация, Франция постепенно "вербува" част от човечество.
Което ѝ позволява да съхрани своята сила през вековете.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/CHRISTOPHE PETIT TESSON
За Реклю езикът е обединяващият принцип на всички народи, като същевременно е и характеристиката, която ги отличава един от друг. В този смисъл, той насърчава колонизацията не само по географски, но и по демографски и културни причини.
"Вече няма раси, защото от зората на времето всички човешки семейства са се смесвали безкрайно. Но има среди и има езици..," които са стълбове на културните идентичности и с чиято помощ властта остава балансирана.
Така Реклю и Франция инициират процес, който днес може да бъде дефиниран като "културна глобализация".
Снимка: ЕПА/БГНЕС/SARAH MEYSSONNIER
В исторически план, борбата за поддържане на културно и езиково многообразие се осъществавя чрез защита и насърчаване развитието на езици, които доминират. Но са и застрашени от надмощието на други езици.
Това води до институционализиране на Франкофонията. И я превръща в събирателен образ на френската културна експанзия. Първоначално посредством политика на "културно изключение". После, чрез политика на "културно многообразие".
Снимка: ЕПА/БГНЕС/CHRISTOPHE PETIT TESSON
За Франция Франкофонията отдавна се е превърнала в инструмент за глобално влияние, който служи на националните интереси. Чрез непрекъснатите усилия за разпространение на френския език, култура и ценности.
Назад във времето тази гледна точка е споделяна от Франсоа Митеран и Жак Ширак. В момента, неин проводник е настоящият президент на страната, Еманюел Макрон.
Френският е изграден от многоезичието и ние съществуваме чрез многоезичието, споделя Макрон. Франкофонията трябва да защитава правата на другите езици, тези в Европа и тези, които са застрашени. Тя създава мястото, където езиците не изчезват.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Снимка: ЕПА/БГНЕС/SARAH MEYSSONNIER
Това обаче разкрива и фундаменталното двусмислие, заложено в концепцията на Франкофонията. От една страна тя служи като защита на националните интереси и позицията на френския език. Като същевременно се застъпва за многоезичието.
Истинският плурализъм би предполагал форма на денационализация на френския език и признаване приноса на различните райони за световното езиково богатство. Но Франкофонията продължава да се характеризира с неразривната връзка между езикът и нацията. Предимно френската обаче.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/SARAH MEYSSONNIER
И макар за някои това да е сериозен парадокс, за милиони по света Франкофонията е начин на живот. Преплитайки се с множество други култури, френският език неизбежно играе все по-важна роля за насърчаване сътрудничеството и културния обмен на глобално ниво.
Което само доказва огромния му принос за международната комуникация.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/STEPHANE DE SAKUTIN
Добави коментар