Атлас – Суецки канал

06:50, 17 апр 25 / Атлас Шрифт:
Вангелия Чорбаджийска

Геополитическият свят далеч не е плосък. Местоположенията имат огромна роля в световните стратегически търкания. Като някои райони са много по-важни от други. Причините са различни, но борбата за контрол е безмилостна и поддържа непрекъснато напрежение между големите геополитически играчи.

Докато малките са предимно потърпевши...

Въведение

Източник: WIKIMEDIA/By Oriental Commercial Bureau & Rosenberg

Съществуват два вида стратегически проходи. Едните са създадени от природата. А другите от човека - обикновено с цел да се изгради маршрут към желан обект, където преди това не е съществувал такъв.

Естествено тези, създадени от хората, са по-малко устойчиви. Това се дължи не само на размера им, но и на мащабните усилията за построяването им. Поради, и въпреки, това Суецкият канал днес е един от най-важните морски коридори в съвременния свят.

Той е ключов за стабилността на глобалните търговски пътища и енергийните доставки.

Източник: WIKIMEDIA/By Collin Knopp-Schwyn & Turkish Flame

Исторически контекст

Суецкият канал е изкуствен воден път, който свързва Средиземно и Червено море.

Отворен в средата на 19-ти век от частно предприятие, с големи британски и френски инвестиции, той значително съкращава морския маршрут между Европа и Азия, като прави по-бърз достъпа до колониалните владения до Индийския океан и Индо-Китай.

Този стратегически актив постепенно придобива все по-голямо значение за поддържане на световната търговия и военната логистика.

Източник: WIKIMEDIA/By Unbekannte Autoren und Grafiker, 1924

По време на Втората световна война немският генерал Ервин Ромел се опитва да завладее канала, за да наруши снабдителните линии на Съюзниците. А през 1956-та, Египет успява да национализира водния път.  През 1967-ма  каналът е затворен, след Шестдневната война. Но е отворен наново през 1980-та, след дипломатически споразумения.

През следващите години каналът до голяма степен функционира спокойно. Но  терористична атака срещу COSCO Asia през 2013-та, блокирането на контейнеровозът “Ever Given“ и вълненията на йеменските хуси, продължават да напомнят за променливата и често несигурна среда около канала.

Източник: WIKIMEDIA/By NASA JSC ISS image library

Стратегическо значение

Разположен между Европа, Азия и Африка, Суецкият канал е пресечна точка на икономически и военни интереси. Той винаги е бил потенциална мишена. Но точно глобалното му значение продължава да е неговата най-надеждна защита срещу нападение. Поради следните фактори.  

Първи фактор. Енергийната сигурност е основния аспект от стратегическата стойност на Суецкия канал. През него преминават около 9% от световния морски поток на нефт и около 8% от втечнения природен газ. Това му отрежда критична роля в преноса на петролни продукти от Близкия изток и Северна Африка, към гладните за енергия европейски пазари.

Източник: WIKIMEDIA/By Wikimedia maps

Втори фактор. 193-километровият канал обслужва между 12 и 15% от световната търговия и приблизително 30% от глобалния трафик на контейнери. Ежедневно през него преминават над 50 кораба, носещи товари на стойност между 3 и 9 милиарда долара. И всяко прекъсване на трафика води до сериозни последици в световен мащаб.

Трети фактор. Суецкият канал е ключова брънка от морската верига на китайската инициатива „Един пояс, един път“. Затова Китай инвестира големи пари в пристанища и инфраструктура около канала. Особено в икономическата зона на Суецкия канал в Египет. С идеята за логистичен и индустриален търговски хъб.

В момента, през канала преминават около 60% от китайския износ за европейските пазари.

Източник: WIKIMEDIA/By Daniel Csörföly

Четвърти фактор. Напоследък нестабилността в региона се повишава. Главно заради конфликта в Йемен, нарастващото напрежение с Иран и атаките на хутите в Червено море. Затова НАТО обръща все по-сериозно внимание на морските подходи. Включително защитата на самия канал.

Стратегическите военни документи на Съединените щати и НАТО идентифицират Суецкия канал като ключова морска артерия (SLOC – Sea Line of Communication). Нейната уязвимост и потенциална блокада се разиграват при различни тренировъчни сценарии и съвместни учения, като „Cutlass Express“ и „Phoenix Express“.

Източник: WIKIMEDIA/By Anonymous United States Navy photographer

Заключение

Суецкият канал е една от зоните, където почти всеки локален конфликт мигновено може да придобие глобални размери. Изграждането му е върховно достижение на човешката инженерна мисъл. Но 193-километровата водна отсечка напомня за един от най-сериозните парадокси в съвременната геополитика - концентрацията на огромна сила, на едно място, не гарантира неговата неуязвимост.

Светът е пълен с подобни бариери, но някои държави са по-зависими от тях, отколкото други. Суецкият канал демонстрира крехкостта на изкуствените контролни пунктове. Защото  мините, подводниците, крилатите ракети и други подобни, могат ефективно да затворят всеки канал по всяко време. И дори цялата, огромна система от контролни пунктове.

Източник: geopoliticalfutures.com

Както и предишните, всяка бъдеща война ще се базира на тази реалност.

Суецкият канал трябва да ни напомня за нашата уязвимост. Не само от случайността, но и от естеството на войната. Която за хората винаги е на хоризонта. Джордж Фрийдман за Geopolitical Futures

Тържественото откриване на Суецкия канал Източник: WIKIMEDIA/By By Édouard Riou

Ключови думи

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама