Операция "Демокрация"

06:45, 07 окт 24 / Защо ни е важно Шрифт:
Вангелия Чорбаджийска

Хиляди унгарци се събраха пред централата на унгарската държавна медийна корпорация MTVA, за да поискат по-голяма свобода на печата.

Демонстрацията беше организирана от лидера на опозицията Петер Мадяр. Целта - изразяване на неодобрение за това, което протестиращите описаха като водена от правителството пропаганда.

Мадяр и протестиращите обвиняват MTVA, че работи като "фабрика за пропаганда", често насочваща проправителствени послания срещу обществения интерес. Критиците твърдят, че правителството упражнява значителен контрол върху медийния пейзаж.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/SZILARD KOSZTICSAK

Като доказателство посочват, че под ръководството на премиера Виктор Орбан изкупуването на медии от бизнес фигури, свързани с правителството, води до налагане на консолидиран контрол на над 80% от медийния пазар в Унгария.

Същевременно независимите и критични гласове биват маргинализирани, а медийните наблюдатели, като Репортери без граници, класират страната на дъното на своята класация за свобода на печата.

Ситуацията със свободата на словото в Унгария отдавна е обект на международна загриженост. Тя е повод и за камарата предупреждения относно качеството на демократичното управление в Будапеща.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/SZILARD KOSZTICSAK

Така настоящите протести се превръщат в нещо повече от публичен акт на недоволство. Те стават част от главната борба - тази, за спасяване на демократичните ценности от нарастващата правителствена хегемония.

Защо ни е важно?

Свободата на печата е един от крайъгълните камъни на здравата демокрация. Независимите медии служат като коректив на властта. Предлагайки на гражданите точна информация, те провокират обществените дебати и са контрол за качеството в работата на властимащите.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/NEIL HALL

В Унгария обаче, през последното десетилетие, правителството на Орбан систематично погазва независимостта на медиите. И ги превръща в инструмент за правителствена пропаганда. Като монополизацията води до тежки последствия за обществените процеси.

Без достъп до различни гледни точки обществеността не може да взема информирани решения. Което постепенно подкопава всяка проява на демократичен процес. В този контекст, искането на по-голяма свобода за пресата не е просто молба за медийна реформа, а масиран призив за възстановяване на демократичния интегритет.

Всичко това поставя бъдещето на унгарската политика на кръстопът.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/TING SHEN

Ако опозицията успее да се противопостави на правителството и да установи известно ниво на независимост на печата, това може да даде силен сигнал за пробуждане на демократичните принципи в Унгария.

Но ако Орбан продължи да затяга контрола върху медии и други ключови институции, страната ще продължи да се отдалечава от демократичните норми. В полза на автократизма.

Балансът на силите между унгарското правителство и неговата опозиция никога не е бил лесен. Залогът в случаят обаче ще определи демократичната траектория на Унгария.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/VIVIEN CHER BENKO

 

 

Напишете коментар
Коментари: 3
1 Анонимен 15:26, 07 окт 24

А колко демократично щеше да бъде всички медии да повтарят като папагали опорните точки на Брюксел и най-вече на Урсула и да не си позволяват да защитават интересите на собствената си страна?!Просто ,чудно.Да,ама не,това е Орбан,не са нашите крадливи и алчни мухльовци.........

2 Има национални интереси 17:56, 08 окт 24

И след като платени отвън медии ,а и полтици, налагат чужди интереси, трябва да има някакви правила, дори с грешките

3 Слободията също не е решение 17:58, 08 окт 24

Та и Орбан в повечвто случаи е прав

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама