Полският премиер Доналд Туск обяви, че правителството на страната временно ще ограничи правото на убежище, като част от новата си миграционна стратегия. Изявлението беше направено във Варшава, на среща на дясноцентристка политическа група "Гражданска коалиция".
Там се разискваха въпроси свързани с трафикантите на хора, подпомагани от Беларус и Русия.
От 202-ва в Полша се наблюдава огромно увеличение в броя на хората, , които преминават в страната незаконно от Беларус. Те са главно от страни в Близкия Изток, Африка и Азия. Варшава обвинява Минск и Москва във водене на "хибридна война", която насочва потока от мигранти към Европейския съюз. Според Полша това е опит да се дестабилизира Блока.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/PAWEL SUPERNAK
И двете страни обаче отричат подобно нещо.
"Един от елементите на миграционната стратегия ще бъде временното териториално спиране правото на убежище", казва Туск. "Ще поискам това, ще поискам признаване от Европа на това решение", добавя той.
Коалицията на Туск продължава политиката на отблъскване, въведена от предишното дясно правителство. Проучванията на общественото мнение показват, че голяма част от обществото подкрепя твърдата линия. 86% от респондентите дори одобряват използване на оръжие за самоотбрана, от службите за сигурност, по граничните пунктове.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/PAWEL SUPERNAK
Правозащитните групи обаче изразяват загриженост относно миграционната политика на новото правителство. НПО изчисляват, че от началото на кризата повече от 130 мигранти са загинали от двете страни на границите на Беларус с Полша, Литва и Латвия.
Защо ни е важно?
Ако решението на полското правителство бъде прието, може да се превърне в прецедент за други страни от ЕС, изправени пред подобен миграционен натиск. Това би довело до мащабно фрагментиране на европейската миграционна политика. Защото повечето страни ще получат легитимно основание за вземане на едностранни мерки, вместо колективни решения.
Случващото се отново повдига сериозния въпрос за необходимостта от поддържане на баланс между националната сигурност и международните задължения.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/ARTUR RESZKO
Въпреки че Полша е изправена пред истински предизвикателства по границата си, всяко ограничаване правото на убежище трябва да бъде съобразено с ангажимента на страната към принципите на международното право и Конвенцията за бежанците.
Съгласно нея, докато държавите имат право да регулират влизането на чужди граждани, те не могат да отказват на търсещите убежище възможността да кандидатстват за закрила, единствено въз основа на опасения за националната сигурност.
Това налага всички ограничения върху политиката за убежищата да бъдат пропорционални, пригодени и прилагани спрямо определени изключителни обстоятелства. В противен случай, действията на правителството могат да се разглеждат като нарушение на международните правни стандарти.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/MARTIN DIVISEK
Въпреки че идеята за целенасочена хибридна война в региона има своите основания, тя не освобождава държавите от техните задължения.
Дори по време на криза спирането на основни права, като това на убежище, трябва да бъде регулирано от правна рамка, която дава приоритет на човешкото достойнство и защитата на уязвимите групи от населението.
В оправданото желание да защити националната си сигурност, Варшава рискува да доведе до разделение в общите политики на ЕС. Решението на Доналд Туск има потенциала да прекрои структурата на отношенията както на регионално ниво, така и в международен план.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/KRZYSZTOF CWIK
Добави коментар