Трипартийното коалиционно правителство на Германия се разкъсва от вътрешни борби и политическа парализа, заради стагниращата икономика, която се намира на ръба на колапса.
Същевременно основните политически партии вече се подготвят за предсрочни парламентарни избори, излагайки предизборните си позиции. А коалиционните лидери все повече ограничават комуникацията помежду си.
Кристиан Линднер Снимка: ЕПА/БГНЕС/CLEMENS BILAN
Нарастващият разрив стана очевиден в петък вечер, когато изтече информация за документ с позицията на един от коалиционните лидери. В нея се призовава за фундаментална икономическа реформа, която има за цел да намали разходите на страната, но е в разрез с правителствените политики.
Икономическият документ от 18 страници е написан от Кристиан Линднер, лидер на пропазарната либерална Свободна демократическа партия. Той иска да намали някои плащания за социални услуги, да премахне специалния „данък солидарност“, предназначен за подпомагане обединението на Германия, като и да следва климатичните разпоредби на Европейския съюз.
Но това са желания, които коалиционните му партньори едва ли ще приемат.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/CLEMENS BILAN
Германската икономика се свива от миналата година и е на косъм от рецесия през тази. Доверието на потребителите и бизнеса е ниско, а германският експортен модел е подложен на сериозни предизвикателства, вследствие ограничаването на доставките от Китай и санкциите срещу Русия.
Защо ни е важно?
Бидейки най-голямата икономика в Европа, икономическите и политически предизвикателства на Германия отекват далеч отвъд нейните граници. Настоящите вътрешни борби и потенциалните предсрочни избори ще бъдат критичен момент. Той може да промени посоката в политиката на Блока, заради новата позиция на Германия по фискални, екологични и геополитически въпроси.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/CLEMENS BILAN
На фона на напрежението с Русия и глобалните икономически промени, Германия е ключов защитник на зависимостта от чужди сили. Особено чрез енергийна независимост и диверсификация на веригите за доставки.
Сегашната политическа безизходица обаче рискува да ограничи възможностите на Германия да допринася ефективно за тези цели.
Германската икономика традиционно разчита на износа, особено към страни като Китай и Русия. Но променящият се геополитически пейзаж доведе до значителни смущения в тези отношения.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/HARISH TYAGI
Санкциите срещу Русия и охлаждането на търговията с Китай разкриха слабостта на Германия да разчита на износа предимно към определени пазари. затова сега страната се изправя пред спешна нужда от разработване на по-устойчив икономически модел.
Така германското коалиционно правителство се оказва на кръстопът. Ако успее да преодолее вътрешните разделения, то ще продължи да бъде фактор в отговора на Европа към глобалните предизвикателства.
В противен случай, Берлин рискува да изгуби влиянието си в ЕС и международните отношения.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/CLEMENS BILAN
Добави коментар