Руски и индонезийски военноморски сили проведоха съвместни учения в Яванско море. Инициативата е една от първите на новия индонезийски президент Прабово Субианто, който още с встъпването си в длъжност обеща по-тесни връзки с Русия.
Най-вече по линия на отбраната.
Това е опит да се създаде контакт с която и да е страна и да се преодолее дълго поддържания от Джакарта неутралитет.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/FLORENCE LO
Ученията бяха разделени на две фази. "Пристанищната" беше фокусира върху укрепване на оперативната съвместимост - чрез обиколки на кораби и симулационни игри. Докато "Морската" протече с упражнения на жива сила.
Тези тренировки целят подобряване на навигацията, комуникацията, инспекцията на корабите и готовността при възникване на реални заплахи. Като навлизане на безпилотни плавателни съдове в региона например.
Изборът на Индонезия да участва в съвместни учения с Русия, без участие на други членове на АСЕАН, очертава новата външна политика на страната.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/FLORENCE LO
С подобен подход Прабово Субианто дава ясен знак, че се ориентира към засилване на отбранителната тежест на Джакарта. По начин, който балансира връзките с Русия, Китай и Съединените щати.
Защо ни е важно?
Външната политика на Индонезия, с нейната неутрална позиция, от години се набива на очи. Особено на фона на настоящия глобален ред, където конкуренцията между суперсилите определя международния дневен ред.
Затова подходът на Индонезия, наричан Politik bebas aktif или Независима и активна политика, я позиционираше като ключов играч в Индо-Тихоокеанския регион. Това ѝ позволяваше да балансира отношенията си с големи сили и на Изток и на Запад. А след последните учения и с Русия.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/MAXIM SHEMETOV
Ангажирайки се активно с големите играчи, Индонезия допринася за оформяне на многополюсна регионална среда, в която да не доминира нито една суперсила.
Този многополюсен модел ограничава рисковете, свързани с интензивното съперничество между САЩ и Китай. Нещо, което подтиква другите държави от региона традиционно да се придържат към една от двете "посоки".
Но ндонезийците вдигат залога и подсилват застраховката си.
В индо-тихоокеанския регион, отличаващ се със своето разнообразие от политически системи и стратегически приоритети, външната политика на Джакарта създава алтернативен и новаторски подход за изграждане на международни отношения.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/ADI WEDA
Такъв, който противоречи на наложената идея за ясно разграничаване на военните съюзи и партньорства. Но осигурява на южноазиатската страна повече сигурност и пространство за действие.
Добави коментар