Катар преустанови работата си като посредник в преговорите за прекратяване на огъня и освобождаване на заложници между Израел и Хамас. Страната заяви, че ще възобнови работата си, когато замесените в конфликта "покажат желание" да преговарят.
Това се случва на фона на съобщения от висши американски служители, в които се заявява, че Вашингтон не е съгласен с приъствие на Хамас в Катар. Те посочват като основание отказа на палестинската група да приеме новите предложения за прекратяване на войната в Газа.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/BANDAR ALJALOUD
"По време на последните опити за постигане на споразумение, преди десетина дни, Катар уведоми страните, че ще спре усилията си да посредничи между Хамас и Израел, ако не бъде постигнато споразумение на този кръг от преговори", се казва в изявление на катарското външно министерство.
Малката, но влиятелна държава от Персийския залив е ключов съюзник на САЩ в региона. Тя е домакин на голяма американска военновъздушна база и е водила множество деликатни политически преговори, включително с Иран, талибаните и Русия.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/NATALIA KOLESNIKOVA
Но сега смята, че мирните преговори за Газа ще бъдат възпрепятствани, зашото личната безопасност на Хамас се е превърнала в основен приоритет за групата. Според Европейския съвет за външни отношения "Хамас е приел временен модел на колективно ръководство, за да смекчи ефекта от бъдещи израелски убийства".
Защо ни е важно?
Приемайки представители от редица политически изолирани групи като Хамас, Катар отдавна се позиционира като неутрален дипломатически център в Близкия Изток. Тази роля позволява на страната да действа като мост между Съединените щати, Европа и организации, смятани за противоречиви в голяма част от Запада.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/AXEL SCHMIDT
Така спирането на преговорите от страна на Катар сигнализира за потенциална промяна във външнополитическия подход на Доха. И заемане на една по-предпазлива позиция. Защото, като ключов съюзник на САЩ, балансирането между западните интереси и регионалните съюзи става все по-сложно.
Решението ще има силен ефект върху баланса на силите в региона.
Дистанцирайки се от преговорите, Катар на практика оставя отговорността за постигане на мир в ръцете на Хамас и Израел. Но двете страни в конфликта не показват признаци за компромис. И това свежда възможностите за деескалация на напрежението до минимум.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/ABEDIN TAHERKENAREH
Пренастройването на близкоизточната дипломация обаче не се ограничава само до израелско-палестинския конфликт. То отразява сложността на отношенията между страните в Персийския залив. Но също между регионални сили като Турция и Иран с техните западни съюзници. Без да збравяме договорките с Европа и Русия.
На всички вече ще се налага постоянно да се адаптират към променящия се политически пейзаж, за да балансират между влиянието и сигурността си.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/OLIVIER HOSLET
Добави коментар