Ако дойде криза или война
Така се нарича ръководството, което Швеция разпространява сред своите граждани. То дава насоки за оцеляване при кризисни ситуации. Позовавайки се на фактори като война, тероризъм, кибератаки и все по-екстремни метеорологични явления, скандинавската държава призовава за единство и независимост.
"За всички жители на Швеция, живеем в несигурни времена", започва брошурата. "В момента се водят въоръжени конфликти в нашия ъгъл на света. Тероризмът, кибератаките и кампаниите за дезинформация се използват, за да ни подкопаят и да ни повлияят.
Министърът на гражданската отбрана Карл-Оскар Болин Снимка: ЕПА/БГНЕС/PONTUS LUNDAHL
За да устоим на тези заплахи, трябва да бъдем обединени. Ако Швеция бъде нападната, всеки трябва да изпълни своята част и да защитим независимостта на страната. И нашата демокрация".
От запасяване с бутилирана вода и санитарни продукти, до натрупване на дълготрайни храни у дома - властите предлагат множество практически насоки за оцеляване в случай на война. Брошурите включват и съвети за родители относно съхраняване на памперси, лекарства и бебешка храна.
Първоначално създадено по време на Втората световна война, ръководството е често актуализирано по време на Студената. А настоящото му обновяване илюстрира преминаването на Швеция от десетилетия на неутралитет към активна, макар и отбранителна позиция.
Особено след като страната се присъедини към НАТО през 2023 година.
Министър-председателят на Швеция Улф Кристерсон Снимка: ЕПА/БГНЕС/MICHAEL REYNOLDS
"Светът се промени и нашият подход към обществената готовност също трябва да претърпи промени", заяви министърът на гражданската отбрана Карл-Оскар Болин.
Защо ни е важно?
Обществената готовност във време на кризи, е крайъгълен камък на националната сигурност. А несигурността и страхът могат да предизвикат хаос. Затова осигуряването на ясни и приложими стъпки, като запасяване с основни консумативи и идентифициране на безопасни зони, намалява безпокойството.
И същевременно дава на хората усещане за контрол над обстоятелствата.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/CLAUDIO BRESCIANI
Създаването на подобна психологическа устойчивост е важна не само за отделния човек, но и за цялостната стабилност на общностите. Население, което се чувства подготвено, е по-малко вероятно да се поддаде на паника или отчаяние. Това от своя страна гарантира ефективна реакция на властите при извънредни ситуации.
Въпреки че в продължения на десетилетия поддържането на неутралитет определяше идентичността на Швеция, съвременните обстоятелства предлагат много видове заплахи, отвъд традиционните военни действия.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/CLAUDIO BRESCIANI
Дезинформацията и кибератаките се превръщат в ефективни инструменти за дестабилизиране отвътре. Затова прилагането на подход, който насърчава активно гражданско участие има по-голям потенциал за успех от прилагане на отделни мерки, през различни държавни институции.
Ръководството идва да напомни, че независимостта и защитата на една демокрация изискват бдителност и проактивни мерки. То прокарва идеята, че всеки гражданин играе безценна роля в националната отбрана.
И точно тук е пресечната точка между индивидуалната отговорност и колективната сигурност. Като насърчава изграждането на култура на готовност и солидарност, Швеция отговаря на непосредствените заплахи. Но култивира и дългосрочна стратегия за трайна обществена стабилност.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/ANDERS WIKLUND
Хубаво е и у нас някой да се сети да подготви населението за извънредни ситуации.При лошия бай Тошо дори и учениците минаваха курс по гражданска отбрана,студентите също имаха часове,запасняците ги привикваха често за подготовка,всяка община имаше отдел гражданска отбрана,сега-нищо?!Друг е въпроса,че шведските политици сами вкараха държавата в риск от война,а сега са се панирали,че ще има отговор.Кой каквото си направи .........