Бягай да си играеш!

08:00, 04 дек 24 / Защо ни е важно Шрифт:
Вангелия Чорбаджийска

Австралия прие един от най-рестриктивните закони за социалните медии в света. Страната забрани на деца под 16 години да използват онлайн платформи като TikTok, Snapchat и Instagram.

Поправката за онлайн безопасност "няма да диктува на платформите как да спазват изискванията за минимална възраст", но ще изисква от тях "да предприемат разумни стъпки, за да попречат на потребителите с възрастово ограничение" да използват техните приложения.

Предвижда се да липсва и вратичката с т.нар. родителско разрешение, което е норма в някои други държави.

Източник: PIXABAY/OTO ZAPLETAL

Няма да се направи изключение и за онези млади хора, които вече имат акаунти. Възрастовата граница ще влезе в сила след година, наложена от комисаря по електронната безопасност на Австралия.

Засега остава неизяснено как социалните медии ще проверяват възрастта на потребителите. Една от възможностите е да се изисква представяне на официален документ за самоличност. Но критиците на идеята твърдят, че това ще застраши личната информация на милиони австралийци, превръщайки ги в мишена за хакери.

Източник: PIXABAY/MIRCEA LANCU

Децата също са разделени по отношение на мярката. Тези, които са били подложени на тормоз в социалните мрежи, подкрепят идеята. Но други считат, че това ще да ги откъсне от приятели и онлайн общности.

Защо ни е важно?

Много нации през последните години се опитаха да наложат регулации на платформите. Особено в очертаване границите между приемливо и неприемливо съдържание. Но повече от социалните мрежи продължават да имат съществена автономия.

Източник: PIXABAY/SILVIU

Защото са неразделна част от израстването на новите поколения. Те са безценни пространства за набавяне на информация и социална активност. За някои хора са и възможност за творческо развитие.

Това задължава правителствата да търсят баланс между качествения контрол и свободата на изразяване. Реалистични мерки, с които да се борят с дезинформацията и злоупотребата с лични данни.

Австралийският подход е значителна промяна в начина, по който държавата третира социалните медии. Вместо да остави на социалните мрежи да се оправят сами с проблемите, правителство ползва правомощията си и се намесва директно в регулацията на платформите.

Източник: PIXABAY/GARY CASSEL

Въпреки че усилията имат потенциал, международният характер на социалните медии ограничава ефективността на отделните държави при налагане на превантивни мерки. Предвид глобалния обхват на платформите, създаването на микс от национални разпоредби, в различни държави, може да доведе до несъвместимост на начините, по които се модерира самото съдържание.

Безспорен обаче остава фактът, че регулацията на социалните медии ще има решаваща роля в оформянето на политическия, социалния и културен пейзаж на планетата. Защото самите платформи вече имат решаващата дума в съвременния начин на живот.

Източник: PIXABAY/GERD ALTMANN

 

 

Ключови думи

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама