Три седмици след ареста на най-известната опозиционна фигура в Турция, нощните улични сблъсъци между протестиращи и полицията утихнаха. Но младите турци, двигателят на протестното движение, обещаха да продължат своята съпротива.
Те са поколение, което познава страната си само при президента Реджеп Тайип Ердоган. Но вече не си правят илюзии, че промяната на статуквото ще настъпи бързо.
Затова политическият застой подтиква младите турци да искат своето различно бъдеще.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Erdem Sahin
Спонтанният изблик на обществено недоволство бележи началото на нов етап в турската политика. Докато младите хора се самоовластяват да изразяват гласа си, за политиката на Ердоган това е сигнал, че в страната има сериозен демографски проблем.
Защо ни е важно?
Ердоган отдавна режисира имидж на силен държавник. Той черпи своята своята електорална сила от религиозните консерватори, работническата класа, популистите, националистите и бизнес елитите.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Erdem Sahin
Но големите разходи и ниските лихвени проценти, доведоха финансите на Турция до ръба.
В края на 2022-ра, годишният инфлационен процент рязко се покачи до около 86% и все още се движи близо до 40%.
Така, отвеждайки страната си до икономически крах, Ердоган наруши най-голямото си обещания към народа. Образованието вече не носи никакви гаранции за успех. Наличието му дори се превръна в основание за репресии.
Привърженици на Ердоган на митинг в негова подкрепа Снимка: ЕПА/БГНЕС/Erdem Sahin
Проучванията показват, че значителна част от турската младеж, особено висшистите, предпочитат да живеят в чужбина. Това "изтичане на мозъци" се базира на високата младежка безработица, която се движи около 20%, допълнено от намаляващо доверие в институциите.
Затова протестите срещу Ердоган не са случайни събития.
Те са част от масовото "пробуждане" сред младежите, които вече отказват да мълчат. Процесът идва след години на т.нар. "политически застой" и примиряване с непрекъснато растящата концентрация на власт, в ръцете на Ердоган.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Erdem Sahin
С почти авторитарно управление, което потиска инакомислието и контролира съдебната система, медиите и образованието, не е изненадващо, че младите хора се почувстваха политически безсилни.
Но сега вълната се обръща.
И социалните мрежи играят ключова роля в този процес. Докато традиционните медии продължават да бъдат под строг контрол, платформи като Х, Instagram и TikTok вече са важните пространства за турския активизъм.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Erdem Sahin
Там младите турци споделят видеа с полицейски репресии, обсъждат политики и организират кампании. Въпреки усилията на правителството да наложи дигитална цензура, младежите продължават да намират креативни начини да изразят недоволството си.
Пробуждането на турската младеж е в началото си. И пътят напред ще бъде труден. Но едно е сигурно – поколението, смятано за политически апатично вече намира гласа си.
Независимо дали през социалните мрежи, на протестите или чрез изборните бюлетини - младите турци настояват за бъдеще, което ще им грантира свободи, перспективи и достоен живот.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Erdem Sahin
Добави коментар