Тектоничните плочи на световната финансова система се разместват. И вековното господство на щатския долар вече не може да се приема за даденост.
Това не е само позиция на президента на Европейската централна банка Кристин Лагард, но и на водещи фигури в световните финанси, като Лари Финк от "BlackRock" и Джейми Даймън от "JPMorgan".
WIKIMEDIA/Donkey Hotey
Промяната води до все по-ясно очертаващо се разделение в паричната система.
От една страна стои централизираната, управлявана от държавата парадигма, въплътена в дигиталните валути на централните банки (CBDC) във Франкфурт и Пекин.
От другата е либералният, задвижван от частния сектор модел.
PIXABAY/Víctor González
Сблъсъкът между тези две концепции - едната стремяща се към контрол и стабилност, другата към гъвкавост и децентрализация - е отговор на едни и същи дълбоки системни напрежения.
И двете посоки водят към бъдеще, в което традиционната роля на банките, като свободни създатели на пари – нещо, което започва още през Ренесанса - ще бъде сериозно ограничена.
WIKIMEDIA/European Parliament
Лагард говори за бъдеще, в което Европа укрепва своя паричен суверенитет и постепенно се освобождава от доминацията на долара като валута. А тя, както цинично отбелязва някогашният финансов министър на Никсън, Джон Конъли, е:
Наша валута, но ваш проблем.
Джон Конъли WIKIMEDIA
Но стремежът на еврозоната към по-голяма независимост се сблъсква с едно ново и все още неизяснено предизвикателство - възникването на глобална система от частни дигитални валути, подкрепяни и регулирани от Съединените щати.
Защо ни е важно?
По-голямата част от съществуващите пари в обращение всъщност произхожда от частни банки, които ги създават чрез отпускане на кредити. Те се обезпечават от много малък обем публични средства, като кеш и резерви. И се емитират от централната банка.
PIXABAY/Karabo Spain
Тази двупластова структура функционира благодарение на доверието, че търговските банки, при нужда, могат да обменят своите частни парични ангажименти, в напълно ликвидните средства на централната банка.
И така да запазят така т.нар. "парично единство".
PIXABAY/Sandra Gabriel
В САЩ обаче законът GENIUS, приет през юни, създава нова регулаторна рамка. Тя позволява на частния сектор да емитира дигитални долари чрез блокчейн технологии, обезпечени с публични средства.
"Гениалното" нововъведение има за цел да засили глобалното търсене на долара, насочвайки офшорната ликвидност обратно към САЩ. Идеята е така да се укрепи пазара на американски държавни облигации.
ЕПАБ/ГНЕС/Chris Cleponis
Но това на практика изгражда нова финансова система, която може да заобиколи паричния суверенитет на други държави и да подсили глобалната доминация на долара.
В Европа също се води борба за бъдещето на дигиталните пари, но с различен подход, от този зад океана.
WIKIMEDIA Thomas Wolf 250714
ЕЦБ залага на дигиталното евро като публична алтернатива. Целта е да се намали зависимостта от американските платежни системи и да се подсили финансовия суверенитет на съюза.
Макар някои централни банки да се дърпат от идеята за дигитални валути, еврозоната разглежда проекта като геополитически инструмент и потенциална защита при банкови или политически кризи.
PIXABAY/Ruben
Но, докато Европа и САЩ чертаят различни пътища, Китай вече е няколко крачки напред.
Дигиталният юан е в напреднала фаза на внедряване и се използва експериментално в множество китайски градове. Дори и при трансгранични плащания.
Подкрепен от амбицията за дедоларизация, дигиталният юан модернизира вътрешната финансова инфраструктура и прокарва алтернатива на съществуващата доларова хегемония.
PIXABAY Maximilian Ihm
Така Китай се позиционира като технологичен лидер. Но и като архитект на бъдещата парична многополюсност. Което всъщност е дългосрочната геоикономическа стратегия на Пекин.
В същото време развиващите се страни се оказват арена на най-силните експерименти.
В Африка и Латинска Америка криптовалутите и мобилните разплащания вече запълват вакуума, оставен от недостъпните или недобре функциониращи банкови системи.
PIXABAY Jose Carlos Gutierrez Paez
Сблъсъкът между публични и частни дигитални пари придобива най-реални измерения, като ежедневен житейски избор.
Между стабилност и иновация, между държавна подкрепа и технологична ефективност.
Финансовата карта на света вече не може да бъде описана с едноцветен маркер. Тя се разгръща като многопластова мрежа от конкуриращи се валутни екосистеми. Някои от тях са регулирани и централизирани, други са децентрализирани и гъвкави.
PIXABAY/Mario Aranda
И това което предстои, е не толкова смяна на хегемона, в лицето на долара, колкото структурна трансформация на самата идея за парите.
В тази нова ера на парична фрагментация, способността на една валута да се наложи ще зависи, разбира се, от икономическата мощ на издаващата я страна. Но и от нещо далеч по-неуловимо – доверието на глобалната публика.
А тя вече разполага с безпрецедентен избор.
WIKIMEDIA/Someone Not Awful
Ти да видиш,нали китайците са диктатура,лошите ,а изведнъж Европа реши да гледа от тях за дигиталните пари.За долара е разбираемо,но това,което целят евроизродите начело с Кристин Лагард е пълен контрол над населението чрез дигиталното евро и нищо повече.Нека не забравяме ,че ЕС все още не е квазидържава с едно управление,тоест тотална фашистка диктатура,а се състои от суверенни държави ,за разлика от САЩ и Китай,така че нещата не могат да се сравняват.Големия кораб на ЕС потъна,отгоре все още плуват няколко пирани като Урсула,Макрон и Мерц,но с любезното съдействие на Тръмп и Стармър много скоро и те ще отидат на дъното........