Супермен в епохата на MAGA

18:00, 15 юли 25 / Свят Шрифт:
Вангелия Чорбаджийска

В най-новия филм за Супермен извънземният защитник се сблъсква с вероятно най-зловещия си противник досега - президента Доналд Тръмп.

Една от най-големите суперсили на Колоса от Криптон винаги е била способността му да се адаптира към врага на деня.

И този филм не прави изключение.

Продуцентът Питър Сафрън ЕПА/БГНЕС/Andy Rain

Човекът от стомана се завръща към прогресивните си корени от ерата на Новия курс и се противопоставя на злобните политики на Главнокомандващия. Макар и никога да не го назовава по име.

Всички злодеи от епохата на MAGA, присъстват в актьорския състав на сценариста и режисьор Джеймс Гън.

Има го коварния техно-титан Лекс Лутър, лесно сравним с най-богатия и непостоянен човек в света, Илон Мъск. Отчасти и с мета-мегаломана Марк Зукърбърг.

Джеймс Гън ЕПА/БГНЕС/Andy Rain

След това е Васил Гуркос, президентът на Боравия, обсебен от идеята да смаже слабия си съсед – като двойник на Путин, а дали не и Бенямин Нетаняху.

Междувременно Супермен се превъплъщава в онова, което Тръмп ненавижда най-много - решителен защитник на онеправданите. Без оглед на граници или гражданство. Горд чужденец, от онези, които Тръмп би нарекъл Смъртна присъда за страната ни, или Извратена от демократите суперверсия на USAID.

WIKIMEDIA/Hero Wikia

Джеймс Гън не се е поколебал да провокира политически тълкувания. Макар и да се е въздържал от директни връзки с Белия дом. Преди премиерата, той припомни в интервю, че Супермен е "имигрант", който олицетворява "историята на Америка".

И предрече, че някои "идиоти" ще се обидят, само защото филмът е за добротата.

ЕПА/БГНЕС/Francis R. Malasig

Естествено, много от съратниците на Тръмп вече отвръщат на удара.

От създаването си, преди 87 години, Супермен се е променял с изключителна скорост. През 30-те години той се появява като идеалния борец с престъпността, нужен в борбата срещу гангстерите и алчните индустриалци.

През 40-те години става символ на патриотизма, докато страната воюва срещу фашизма.

1941 Superman Short Title WIKIMEDIA/Fleischer Studios

А в зората на Студената война застава твърдо зад Америка, като в края предприема самостоятелна мисия - да освободи света от ядрената заплаха.

През всяко десетилетие Супермен се пренастройва според страховете на времето.

Способностите му се усилват или отслабват според нуждата, а заедно с тях се променят и очилата, прическата, дори и професионалната му идентичност. Всяко поколение получава свой Супермен - точно този, от когото се нуждае.

Kirk Alyn as Superman/WIKIMEDIA

Героят който може да вдъхне надежда, след страхотиите, разигравани по вечерните новини.

Адаптира се не само той обаче.

Светът около него също се трансформира. Метрополис винаги е бил огледало на съвремието, в което съществува. През 30-те вдъхновението за злодеите идва от гангстери като Ал Капоне, през 40-те, от диктатори като Хитлер, а през 60-те, от маниакални учени в стил доктор Стрейндж.

1951 WIKIMEDIA/Lippert Pictures Incorporated 

В ерата на Рейгън злото носи костюм на Ralph Lauren и корпоративен бадж. А Лекс Лутър все повече заприличва на арогантен магнат, в сферата на недвижимите имоти. Позната фигура в културата на късния XX век, с привкус на Гордън Геко...

Дори образът на Лоис Лейн се  развива. В екранизациите от 70-те и 80-те, тя вече не е нито пасивна жертва, нито романтичен аксесоар, а жена с глас, позиция и избор.

Рейчъл Броснахан WIKIMEDIA/Erik Drost

Във всяко ново превъплъщение - било в комиксите, на екрана или в киното - Супермен неизменно предизвиква бурни реакции. И критиците обикновено негодуват срещу новите интерпретации на неговите ценности - истина, справедливост и "американското яче".

През 80-те години, когато Роналд Рейгън заема президентския пост, образът на Супермен е трансформиран в още по-патриотичен символ и това отприщва вълна от ярост сред част от феновете.

Те реагират остро още преди комиксите да бъдат публикувани.

Роналд и Нанси Рейгън, 1972 WIKIMEDIA/Bill Varie

Подобни негативни реакции се повтарят сред консервативните среди винаги, когато героят поема обратно към по-либералните си корени.

Най-голямо напрежение около политическото послание на Супермен избухва през 50-те, по времето на сенатор Джоузеф Маккарти, чийто стил сега повтаря Доналд Тръмп. Това е ерата на "Големият страх от комиксите".

Тогава психиатърът Фредрик Уертам предупреждава Конгреса, че историите за Супермен могат да навредят на моралното развитие на децата, като им внушат садистично удоволствие от насилието.

Сенатор Джоузеф Маккарти/WIKIMEDIA

Супермен без съмнение ще продължи да се променя и да предизвиква спорове. А новите поколения да търсят отражение на своите ценности и тревоги в неговия образ.

Според непотвърдена информация, дори има вариант версия с чернокож Супермен, изправен срещу расовата сегрегация от времето на Джим Кроу. Идея, която вероятно е прекалено провокативна за студио, мислещо в главно за продажби...

WIKIMEDIA/Christian Haugen

Но, докато чакаме следващата версия, трудно ще си представим нещо по-американско от историята на осиротелия чужденец, пристигнал в страна на имигрантите, за да преоткрие себе си.

И да напомня на всички, че стремежът към нещо по-висше никога не е изгубена кауза.

Дейвид Коренсует ЕПА/БГНЕС/Francis R. Malasig

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама