Въпрос на чест

07:00, 31 май 23 / Защо ни е важно Шрифт:
Вангелия Чорбаджийска

Социалното поведение на човека има еволюционна основа, която неведнъж е предоставяла примери за естествената склонност към облагодетелстване на семейството и приятелите. Безспорен факт е, че тази слабост често пъти се оказва дълбоко вградена в политическите системи.

Това поражда и широката нагласа, че елитите са свикнали да експлоатират държавата за лични цели.

Противно на това японският премиер Фумио Кишида решава да се откаже от сина си като сътрудник, след като той попада в епицентъра на обществен скандал.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/Shuji Kajiyama

В края на миналата година японският министър-председател назначава собствения си син за свой изпълнителен секретар, решение, което опозицията бързо определя като смесване на обществени и частни интереси. Няколко месеца по-късно обаче Кишида оповестява пред медии, че синът му ще се оттегли от позицията. Причината за това се оказва публикуването на снимки от парти, което 32-годишният син Шотаро Кишида, други роднини и приятели провеждат в премиерската резиденция. Сред кадрите има и такива, на които се вижда как гостите позират на подиума, откъдето премиерът често дава своите пресконференции.

Смята се, че събирането се е състояло още в края на миналата година, малко време след назначаването на новия изпълнителен секретар.

Бащата определя поведението на сина си на публично място като неуместно за човек, който заема официална позиция на политически помощник.

Шотаро Кишида приема последствията и изказва готовност да понесе отговорността си.

Скандалните разкрития се появяват малко след като министър-председателят набира популярност поради скоро провелата се среща на върха на Г-7, чийто домакин е Япония.

Допълнително японските медии оповестяват, че докато премиерът е провеждал обиколки с представителите на страните членки на Г-7, неговият син се е възползвал от достъпа си до служебни автомобили, за да разглежда забележителности в Европа и да купува подаръци.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/Kimimasa Mayama

В този случай обаче правителствените служби застават в защита на Шотаро, като заявяват, че пазаруването е част от служебните му задължения на секретар, към които спадат и връзките с обществеността и провеждането на срещи с представители на международни организации.

Защо ни е важно?

Още с встъпването си в длъжност японският премиер Фумио Кишида не успява да убеди критици и анализатори, че ще успее да се задържи задълго на власт, подобно на своя предшественик. Смятан за симпатичен, но нерешителен и подвластен на партийната повеля, той често бива подценяван. Постепенно неговата игра на сигурно и въздържанието му от заемане на крайни позиции успяват да му спечелят доверие.

Появата на доказателства, които дискредитират сина му месеци след извършването на неприличната публична проява и седмици след провеждането на успешна среща на Г-7, пораждат съмнение за преднамереност в действията. Подобна ситуация лесно може да разклати крехката популярност, която лидерът без друго изгражда трудно.

Единственият правилен ход, който може да съхрани баланса на обществените мнения, е точно този – „най-високопоставеният политик в държавата“ да се освободи от служител, извършил нарушение.

Въпреки че медиите и опозиционните сили се опитват да насочат фокуса към връзката баща-син, смятаният за нерешителен и подвластен лидер успява деликатно да излезе от казуса, като същевременно съумява да съхрани семейната си чест и достойнството на сина си.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/Androniki Christodoulou

Семейството е основна част от японското общество. Идентичността, репутацията, задълженията и отговорностите на индивида са дълбоко свързани с неговото семейство. По тази причина един баща решава да назначи сина си, но един политик счита за правилно да отстрани своя подчинен.

Напишете коментар
Коментари: 1
1 Анонимен 08:07, 31 май 23

Много елегантен ход от страна на премиера Кишида

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама