Конфликтът в Судан продължава от години и по същество е геноцидна война между два етноса - динка и нуер. И двете страни се опитват да унищожат противника с глад, но се стига и до въоръжени сблъсъци, както показаха през последните дни сраженията в столицата Хартум. Жертвите са стотици. Напоследък опасенията на САЩ и техните съюзници са насочени към това, какви роли играят Русия и Китай конкретно в тази държава. А и изобщо в Африка.
Подозренията са, че Китай раздава заеми с цел да хване в "капани на дълга" редица бедни страни, както и да придобие ключова инфраструктура, като пристанища и летища. Нарастващата военна помощ оказана на съюзници, също е признак за желанието на Пекин да разшири влиянието си на Топлия континент.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Khaled Elfiqi
От друга страна Москва също увеличава присъствието си чрез сделки за оръжие, съвместни военни учения и изпращане на специалисти, които в Судан се занимават с обучение на местни военнослужещи. Отбелязано бе присъствие на частната руска армия "Вагнер", но в официално съобщение бе отречено участието на нейни бойци в събитията. Съобщено бе, че наемниците са изтеглени преди повече от две години.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Anatoly Maltsev
Подходът на Китай включва широко сътрудничество с международната общност. Азиатската държава активно работи по въпроси като поддържане на мира и посредничество при конфликти, като по този начин благоприятства стабилността. Икономическите интереси на голямата азиатска държава обуславят поведението ѝ.
Обратно, поради все по-засилваща се изолация, Русия не търси подобно съучастие в преследване на своите интереси. Кремъл дава приоритет на сделките с оръжие и по-малко се интересува от търговски въпроси или такива, свързани с опазване на мира. Петролните залежи също не я интересуват, тъй като има свои.
В Судан Китай прави инвестиции в добива на петрол и раздава щедро заеми, които подпомагат развитието. Така китайците гарантират обслужването им в бъдеще. Русия сключва договори предимно в областта на сигурността. Не крие сериозното си намерение да строи своя военноморска база в Порт Судан. Градът е с половин милионно население и е основно пристанище на брега на Червено море. Оръжието, което до днес Русия е продала в африканската държава, надвишава по стойност продажбите на СССР от ерата на Студената война.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Xie Huanchi
И двете големи държави поддържат мироопазващи сили в мисии на ООН, но се предполага, че техните роли са различни. Китайците са фокусирани върху опазването на своя бизнес, докато за руското военно присъствие, включващо и прочулата се групировка "Вагнер", има сведения за участие и в престъпна дейност. Руски самолети се използват за атаки на судански градове. При засилените сблъсъци в последно време Китай бе ангажиран с евакуация на свои граждани, но помогна и на хора от чужди страни да бъдат изведени от зоните на сражения.
Подозренията, че участието на Русия усложнява конфликта в региона и особено с дейността на "Вагнер", бяха потвърдени от думите на държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен: "Ние наистина сме дълбоко загрижени за ангажираността на групата на Пригожин в Судан... Нейната ангажираност просто носи със себе си повече смърт и разрушение."
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Wu Hao
От своя страна Министерството на отбраната на Обединеното кралство обяви, че през 2022 г. в Африка е имало около 5000 оперативни служители на наемническата армия. Вместо да изкореняват въоръжените групировки, наемниците извършват злоупотреби, които предизвикват повече насилие в провинциите. Несъмнено Кремъл предоставя подкрепа навсякъде, където ползата от печалбите съвпада с политическите интереси на Русия. В момента проблемните страни, като Судан, предоставят ресурси и подкрепа в ООН, които са важни за войната на Русия срещу Украйна. Ето защо се очаква още допълнителна нестабилност в Африка.
В специфичния контекст на Судан анализатор с особено чувство за хумор сравни присъствието на Китай с денонощно отворен хипермаркет, а това на Русия - с група тежковъоръжени наркодилъри. Така погледът на всеки, който се кани да поеме ангажимент за намиране на дългосрочни отговори и решения на кризата в тази размирна африканска държава или в друга конфликтна точка на планетата, трябва да бъде фокусиран върху различията в ролите на Русия и Китай.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Shen Hong
Добрата информираност ще е задължителна предпоставка за намиране на правилния подход.
А какво се очаква,китайците и руснаците да се оттеглят ,за да може чичо сам да си продава на спокойствие неговото оръжие и да краде петрол.Сащ да си гледат издънките с техните цветни революции,с които превърнаха в гробища Либия,Сирия,Ирак,Афганистан и сега и Украйна,че току виж на някой му писне от тяхната мания за величие и натисне копчето,а корабите за живот на Марс още не са готови....