Всяка година се присъждат шест Нобелови награди, които признават приноса на индивид или група в конкретна област. Тази година номинираните за Нобеловата награда за мир са 351. Това е вторият най-висок брой номинации от 2016 г.
Сред фаворитите на букмейкърите за тазгодишната награда попадат украинският президент Володимир Зеленски и руският дисидент Алексей Навални.
Снимка: ЕПЕ/БГНЕС/ARIFOTO UG
Въпреки всички прогнози, норвежкият комитет присъжда отличието за мир на иранската журналистка Наргес Мохамади за нейната борба срещу потисничеството на жените в Ислямската република. 51-годишната Мохамади е била затворник през по-голямата част от последните две десетилетия.
Тя е осъждана многократно за това, че е гласът на безгласните в Иран.
,,Смелата борба на Наргес Мохамади е свързана с огромни лични загуби. Иранският режим я арестува 13 пъти, осъжда я на общо 31 години затвор и 154 удара с камшик. Мохамади все още е в затвора. Ако иранските власти вземат правилното решение, тя ще бъде освободена, за да получи наградата си, както се и надяваме“, заявяват от комитета по време на церемонията в Осло.
Съпругът на Наргес Мохамади на пресконференция в Париж
Снимка: ЕПЕ/БГНЕС/Christophe Petit Tesson
Наргес Мохамади е една от най-известните активистки за правата на човека в Иран и е писала за редица медии. Към момента тя излежава 16-годишн присъда в известния техерански затвор ,,Евин“.
Иранката е и деветнадесетата жена, която получава наградата, връчвана в продължение на 122 години.
Защо ни е важно?
Отличаването на Наргес Мохамади с Нобеловата награда за мир е свидетелство за всички, които стоят зад неотдавнашните безпрецедентни протести в Иран, че борбата им за правата на жените не остава незабелязана.
Снимка: ЕПЕ/БГНЕС/Abedin Taherkenareh
Въпреки все по-строгите правни, социални и икономически мерки срещу иранските жени, тяхната смелост и решителност не стихва.
Дори зад решетките Наргес Мохамади води кампании по най-чувствителните въпроси в Ислямската република. Противопоставя се на стълбовете на духовната система, включително смъртното наказание и задължителния хиджаб.
Репресиите и социалноикономическите условия в Иран значително влошават положението на жените, особено през последните години. Тази тенденция възпрепятства способността на иранските жени да се мобилизират и да постигнат пълна реализация на своите права.
Снимка: ЕПЕ/БГНЕС/Abedin Taherkenareh
Въпреки това протести не стихват. И удивителното за тях е, че всички са предвождани от жени. Всички те, заедно с Наргес Мохамади, се превръщат в движещата сила на промяната, която иранското ислямско общество очаква в продължение на няколко десетилетия.
На този фон Нобеловата награда за мир на Наргес Мохамади се превръща в категоричен знак за отношението на международната общност към случващото се в ислямската страна.
Снимка: ЕПЕ/БГНЕС/Abedin Taherkenareh
Добави коментар