Скоро след като три деца и една жена биват ранени при нападение с нож пред училище в Дъблин, слухове за националността на извършителя започват да се разпростират онлайн. Ирландската полиция отказва да коментира историята на заподозрения. По непотвърдени съобщения той е алжирски мигрант.
Информацията бързо се завърта сред антиимиграционни и крайнодесни групи.
Наред със слуховете се разпространява и призив за събиране в центъра на Дъблин. Според антиимигрантските шествието трябва да бъде изразяване на позиция срещу престъпността и в защита на ирландските деца.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Mostafa Darwish
Но това, което започва като онлайн дискусия завършва с най-големите безредици в Ирландия от десетилетия.
При сблъсъка на бунтовниците с полицията са запалени автомобили и са ограбени магазини. Някои демонстранти носят транспаранти с надпис ,,Ирландският живот има значение“. Други вандализират хотели и хостели, за които се смята, че са жилища на мигранти.
В обръщение премиерът на Ирландия Лео Варадкар осъжда безредиците, като допълва, че полицията ще отвърне на вълните от невежество и престъпност.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Olivier Matthys
,,Замесените донесоха срам на Дъблин, нанесоха срам на Ирландия и нанесоха срам на своите семейства и себе си“, казва министър-председателят. ,,Това не сме ние. Това не е това, което искаме да бъдем и това не е това, което някога ще бъдем“.
Защо ни е важно?
Подобно на много други части от Стария континент, към Ирландия също има сериозен приток на новодошли през последните години. Тъй като мнозина се борят за оцеляване поради конфликти, икономически натиск и изменения на климата, броят на имигрантите достига 16-годишен връх от 141 600 души.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Mostafa Darwish
Под напрежение не са само имигрантите, но под някаква форма и гражданите на страната, към която те се насочват. Точно поради това дезинформацията може бързо да се разпространи в антимиграционните и крайнодесни канали в страната.
Въпреки че първопричината за бунта в Дъблин е нападение с нож пред училище, проблемите, които стоят в основата на последвалото масово насилие, отразяват по-дълбоки вътрешнодържавни конфликти.
Ирландците са несигурни и излизат извън контрол не поради миграцията, а заради социалните и икономически услови, в които трябва да живеят.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Mostafa Darwish
Но ирландската реакция не е изключение.
Покрай социалните медии и платформи крайнодясната идеология набира все повече скорост в Европа. Хората, които се присъединяват към нея, в повечето случаи дори на са екстремисти. Мнозина от тях вярват единствено в това, че по този начин защитават нацията си.
Размириците в Дъблин са красноречив пример за това как крайнодесните групи в Европа умеят да се възползват. От недоволството и лишаването от права на някои граждани.
Добави коментар