Масови протести избухнаха във венецуелската столица Каракас. след като бяха оповестени изборните резултати. Хиляди се събраха в центъра на града, за да покажат, че не вярват на президента Николас Мадуро. И на твърдението му, че е взел изборите.
Венецуелците твърдят, че няма да спрат, докато няма ново правителство.
Според масите промяна може да се случи само ако силите за сигурност се присъединят към тях. Но военните и полицията винаги са демонстрирали лоялност към президента, без да пропуснат и тази възможност. Като използват сълзотворен газ и гумени куршуми, за да разпръскват опозиционните протести.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/RONALD PENA R
Властите съобщават, че са арестували 750 души. Същевременно две от водещите неправителствени организации в страната посочват, че няколко са загинали, а десетки са били сериозно ранени.
Размириците са предизвикани от липсата на реални доказателства от броенето на гласовете. При това вече цяла седмица след края на изборите. Неофициално Николас Мадуро е извоювал трети мандат с 51%, докато съперникът му Едмундо Гонсалес е събрал 44%.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/RONALD PENA R
На фона на нарастващото недоволство опозиционните партии се обединяват в опит да поставят край на единайсетгодишното управление на Мадуро. Но верноподаниците, начело с главния прокурор Тарек Сааб, предупреждават, че всеки арестуван ще бъде обвинен в „съпротива на властта, а в най-сериозните случаи, в тероризъм“.
Защо ни е важно?
Продължаващата консолидация на власт в ръцете на Николас Мадуро поражда значителни рискове за международния ред. Ситуацията не само изостря вътрешно политическата нестабилност, но създава предпоставки за възникване на геополитически трусове.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/RONALD PENA R
Откакто встъпва в длъжност през 2013 г., Мадуро не спира да подкопава законодателната и съдебната власт, като гледа да си гарантира значителни правомощия в лицето на изпълнителната.
Тъй като и Националният избирателен съвет също е под негов контрол, резултатите от настоящите избори трудно могат да бъдат признати за нелегитимни. Това осветлява ерозията на демократичните норми във Венецуела. И обезсмисля основополагащите принципи на международния ред, които по принцип трябва да се основават на върховенство на закона, разделение на властите и зачитане правата на човека.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/JOSE JACOME
Съюзите на Мадуро със страни като Русия, Китай и Иран допълнително усложняват геополитическия пейзаж. През изминалите години тези държави предоставят финансова, военна и дипломатическа подкрепа на Мадуро. И му позволяват да съхрани властта си, удържайки на международните санкции.
В замяна президентът не се колебае да превърне Венецуела в стратегическа опора за тези страни в Латинска Америка - регион, традиционно свързван с влиянието на Съединените щати.
Присъствието на руски военни съветници, плюс солидни китайски инвестиции във Венецуела променят баланса на силите в региона. Ситуацията напомня динамиките от Студената война.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/AILEN DIAZ
Мадуро е насърчаван от своите "приятели" и ползва с охота техния финансов и военен чадър. Но управлението му се фокусира единствено, върху благоденствието и оцеляването на... Мадуро.
А това изнервя глобалните играчи. И рискува международно участие в ескалиращото регионално напрежение.
Ето къде е заровено кучето,Мадуро е лош и трябва да бъде свален само защото сътрудничи с Русия и Китай.Поредния опит на янките за цветна революция и внасяне на" демокрация" със сила отвън.Техните изтъркани номера вече не минават......