Миналата неделя размирници нахлуха и подпалиха хотели, ползвани за подслон на бежанци в Северна Англия. Насилието започна след като три момичета бяха заклани в Саутпорт, северозападна Англия, по-рано миналата седмицата.
Страната е принудена да се бори с най-лошите социални вълнения от години.
Крайната десница успя да активира антимюсюлмански и антиимигрантски протести след като разпространи вълна от дезинформация. Включително фалшивото твърдение, че нападателят е имигрант.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/ADAM VAUGHAN
Полицията веднага уточни, че заподозреният е чернокож мъж, роден във Великобритания. Но негативната енергия вече беше отприщена.
Досега са арестувани стотици вандали. Премиерът на страната Кийр Стармър осъди насилствените протести през уикенда и предупреди, че замесените в насилствените актове ще бъдат изправени пред цялата строгост на закона.
„Хората в тази страна имат право на безопасност. Въпреки това видяхме мюсюлманските общности под прицел. Видяхме шурмове срещу джамии и други малцинствени общности, нацистки поздрави по улиците, атаки срещу полицията и ненужно насилие.
Всичко придружено от расистка реторика.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/ADAM VAUGHAN
Така че не, няма да се свеня да нарека нещата такива каквито са - крайнодесен бандитизъм“, заяви Стармър от Даунинг стрийт в неделя.
Обръщайки се към сцените на насилие, най-вече в Ротърхам, Стармър описа „мародерски банди, които имат целят да саботират закона“ и подчерта, че бунтовниците не „представляват нашата страна“.
Защо ни е важно?
През последните години Англия става претърпя значителен скок в антиимигрантските настроения и протести. Голяма част от тях бяха дирижирани директно от крайнодесните сили.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/ADAM VAUGHAN
Корените на това явление са съвкупност от социално-икономически, политически и културни фактори. Всички те са благодатна почва за провокиране и окрупняване на напрежението около имиграцията.
Референдумът за Брекзит от 2016-та беше повратна точка, която драматично засили дебата за имиграцията в Англия. Кампанията за напускане ефективно се възползва от страховете породени от „чужденците“. Точно те се превърнаха в централен лост за набиране на подкрепа.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/STR
Лозунги като „Върнете контрола“ паснаха идеално на избирателите, които вярват, че имиграцията подкопава тяхната културна идентичност и икономическото им благоденствие.
Постепенно обещанията за строг имиграционен контрол се превърнаха в обединяващ зов за хиляди от десните групи. А политическият вакуум и несигурността, породени от Брекзит са златна ниша за крайната десница. Застъпвайки се за радикални антиимигрантски политики, тя мобилизира натрупаната ярост.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/STR
И за да улесни процеса десните често прибягват до разпространението на фалшива информация. Като основната нишка е, че имигрантите са заплаха за националната сигурност и културната хомогенност.
Затова справянето с безредиците не се свежда до оборване на конкретен екстремистки наратив, а до справяне с основните икономически и социални проблеми, които го пораждат.
Без всеобхватна стратегия за насърчаване на социалното сближаване и правдиво медийно представяне на информация, цикълът от насилие никога няма да бъде прекъснат.
Независимо колко ултраси ще попаднат в затвора, осъдени по най-бързи процедури.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/STR
Добави коментар