Как ВМРО ще бойкотира изборите?
Ако бъдем помолени да разкажем за това какви са българските политици, със сигурност една от чертите, които бихме им приписали е вкопчването във властта. А изборите можем да определим като онази златна възможност това да продължи да се случва.
В контраст с тази тенденция от изпълнителния комитет на ВМРО обявиха, че е взето решение партията да не се яви на предстоящите парламентарни избори, въпреки че вече се е регистрирала за тях. Идеята е бойкот на изборния процес. От ВМРО аргументират това решение с твърдението, че „когато чужди посолства и маргинален вот диктуват българската политика, единственият избор е бойкот“. Патриотите също така заявяват, че „ни се предлагат избори без избор“ независимо от това за кого се гласува, ,,защото се очаква чужди геополитически вектори да съберат несъбираемото.“
„Моделът е сбъркан!“, посочват те още в декларация на изпълнителния комитет. И призовават ,,всички патриоти да изразят своя протест чрез активно гласуване с ''Не подкрепям никого''.
Предвид резултата на партията на последните парламентарни избори през октомври 2022 година, когато ВМРО получи подкрепата на едва 0,81% от избирателите, решението й да се оттегли от предстоящата надпревара не беше неочаквана възможност. Но това, с което дадената ситуация провокира, е активната кампания ,,Не подкрепям никого“.
Този подход се явява като антитеза на познатия принцип на вкопчване във властта. Макар и идеята на тази акция е да оттласне определено количество гласоподаватели от активния изборен процес, с подобен слоган партията би привлякла много повече симпатизанти, отколкото с активна предизборна кампания. Ако българският гласоподавател бъде разглеждан като потребител, а политическите партии като търговци, то ВМРО в този случай предлага продукт, който до момента не беше представян на пазара. ''Продуктовото позициониране'' сега е отправено не само към хората, които принципно симпатизират на ВМРО, но вече се прави опит за привличане и на немалката част от гласоподавателите, които традиционно гласуват с ,,Не подкрепям никого“. А за да бъде още по-привлекателна идеята, се използва засилено и обичайната за ВМРО реторика, свързана с Македонския въпрос.
Защо ни е важно
С този подход на неучастие в предстоящите избори ВМРО всъщност ще окаже много повече влияние, отколкото, ако отново беше решила да се впусне в процеса. Въпреки че, ако се съди от количеството на нейните избиратели от миналата година (0,89%), може да сме сигурни, че това влияние няма да бъде значително.
Неизвестно е колко нови гласоподаватели ще бъдат привлечени от идеята за бойкот, но в крайна сметка политическите субекти се явяват на избори, за да влияят на законотворческия процес, в парламентарната зала, а не за да предизвикват медиен интерс, в промеждутъка между поредните ялови народни събрания.
Отказът от вот е директно примирение със ситуацията, дано да не им се вържат много хора