Докато Германия продължава да се бори с политическа поляризация и нарастващ национализъм, партията "Алтернатива за Германия" отбеляза знакова победа в източната провинция Тюрингия. AfD спечели над една трета от гласовете на местните избори, което е с около девет пункта по-висок резултат от прогнозирания за консерваторите.
За пръв път от Втората световна война насам крайнодясна партия има възможност да окаже по-силно влияние в държавния парламент. "Алтернатива за Германия" за няколко години успя да завоюва силни позиции. Особено в Източна Германия, където нейната популистка реторика пасва на повечето от избирателите.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/FILIP SINGER
Мащабът на победата в Тюрингия обаче е своеобразен връх за AfD. И подчертава нарастващото недоволство от генералната политика на Германия и промяната в нагласите на избирателите към дясното.
Привлекателността на партията често се приписва на способността ѝ да се възползва от социално-икономическите слабости в страната. Но също и от страховете около имиграцията.
На национално ниво нарастващата сила на AfD усложнява позициите на утвърдени политически партии, като десноцентристкия Християндемократически съюз (CDU) и лявоцентристката SPD. И двете регистрират спад в подкрепата. Особено на изток, където AfD се превръна в пряко предизвикателство за тяхното лидерство.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/CLEMENS BILAN
Защо ни е важно?
Изградена върху пепелта от Втората световна война, политическата система на Германия е проектирана много внимателно. С цел да предотвратява потенциално възраждане на крайнодесен екстремизъм, който може да събуди нацизма.
Именно поради това настоящият успех на AfD предизвика опасения, че страната се отдалечава от тези предпазни мерки.
Лидерите на "Алтернатива за Германия", особено фигури като Бьорн Хьоке, често включват реторика, която използва приемливи за съвременното германско общество идеи на национализма.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/CLEMENS BILAN
Критиците твърдят, че подобни позиции са опасни, тъй като компрометират ангажимента на Германия да не забравя зверствата на нацисткия режим. И да поддържа следвоенния консенсус около демокрацията, човешките права и върховенството на закона.
Вече се вижда как тенденцията към нормализиране на крайнодесните идеологии насърчава зараждането на нови, още по-екстремни движения. Те използват успеха на AfD като платформа за насърчаване на радикални програми.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/FILIP SINGER
Всичко това създава предпоставка за формиране едно поляризирано общество, в което политическият дискурс става разнопосочен и разединен.
Въпреки това не може да се отрече, че успехът на AfD в Тюрингия и други части на Източна Германия отразява дълбокото разочарование от политическия естаблишмънт и бързо менящата се германската политика.
И докато опитите за нормализиране на крайнодесните идеологии продължават, страната е изправена пред решаващ тест. За способността си да съхранява демократичните ценности, които определят нейната идентичност от края на Втората световна насам.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/CLEMENS BILAN
Добави коментар