Турският президент Реджеп Таип Ердоган призова за създаване на ислямски съюз, който да се изправи срещу това, което той описва като "експанзионизъм на Израел". Призивът идва на фона на нарастващо напрежение между Израел и Палестина, заради инцидент по време на протест на Западния бряг. Твърди се, че там израелските сили са убили жена от турски произход.
В неотдавнашна реч в Истанбул, Ердоган подчерта необходимостта от единство между ислямските нации. И постави за цел противопоставяне на израелските действия. Президентът ги определя като проява на "арогантност", "бандитизъм" и "държавен тероризъм".
Снимка: ЕПА/БГНЕС/NECATI SAVAS
Според Ердоган на "нарастващата заплаха" от Израел може да се противодейства само ако мюсюлманските страни сформират коалиция. Тя не трябва да защитава единствено Палестина, но и съседни страни като Сирия и Ливан.
Правителството на Израел отхвърли турските обвинения и ги окачестви като подстрекателски. Израелският външен министър Израел Кац осъди забележките на Ердоган и даже го обвини в сътрудничество с Иран за дестабилизиране на умерените арабски режими в региона.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/ABIR SULTAN
Истината е, че през последните години Анкара работѝ настойчиво за възстановяване на връзките с ключови регионални играчи, в лицето на Египет и Сирия. Сега обаче усилията за помиряване вече се пренасочват към една по-мащабна турска стратегия - изграждане на единен фронт срещу политиката на Израел.
Защо ни е важно?
Призивът на Ердоган за единна ислямска позиция срещу Израел отразява огромното разочарование на мюсюлманския свят от действията на Израел в Западния бряг и Газа.
Но докато размяната на огън продължава, лидери като Ердоган се стремят да се възползват от регионалното недоволство, за да укрепят политическите си позиции. У дома и в международен план.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/NECATI SAVAS
Регионалната стратегия на Ердоган е дълбоко преплетена с неговата визия за "неоосманизъм", която ни връща към османското минало на Турция.
Той позиционира страната си не само като модерна национална държава, но и като законен лидер на мюсюлманския свят. Подобно на Османската империя. Затова призива за създаване на ислямски съюз срещу Израел, може да се разглежда като опипване на почвата за реализация на тази визия.
Неоосманизмът на Ердоган се стреми, яваш-яваш, да разшири влиянието на Турция, използвайки исторически, културни и религиозни връзки с бивши османски територии.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/TURKISH PRESIDENTIAL OFFICE
Засега тази идеологическа рамка успява да се хареса както на негови консервативни поддръжници, така и на сегменти от мюсюлманския свят. Поне на онези, които продължават да копнеят за възраждане на силното и единно ислямско лидерство.
Концепцията на Ердоган за микс от модерен турски национализъм и old school неоосманизъм стои в основата на неговото управление. Позовавайки се на величието на Османската империя, президентът иска да наложи Анкара като централен играч в мюсюлманския свят. И да утвърди влиянието на Турция върху регионалната динамика.
Оспорвайки господството на Израел.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/NECATI SAVAS
Напълнo нoви yсeщания в ceкca: поcтояннa еpекция в пpодължение на някoлкo чaса, издpъжливoст като бик, зacилва ycещанията, yдължaва оpгaзма, пoдобpява кaчeствoто на вкyса и цвeта на cпepмата. Toва е наиcтина гoтино нeщо, жeна ми наиcтина го хаpеса. Кyпиx тyк--- https://use.my/testox