Протести избухнаха в цяла Турция след бруталните убийства на две 19-годишни жени. Реакцията на правителството спрямо смъртта на Икбал Узунер и Айшенур Халил предизвика силно национално възмущение. И повдигна вечно отбягвания въпрос за необходимост от държавна намеса и превенция срещу фемицида.
Насилието над жени в Турция е стар проблем. Само през 2024-та са убити около 300 жени, като в рамките на септември жертвите са 34.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/ERDEM SAHIN
Активисти твърдят, че извършителите рядко търпят значителни правни последици, заради липсата на отчетност на случаите и системен провал при защитата на жените.
Въпреки общественото недоволство, реакцията на турското правителство е половинчата. Президентът Ердоган обеща да засили законите и да наложи по-строги наказания за извършителите на насилие срещу жени.
Критиците обаче остават скептични. Те посочват, че подобни обещания са били давани в миналото многократно. Без да доведат до значими промени.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/NECATI SAVAS
През 2021-ва президентът Ердоган дори взе противоречивото решение да се оттегли от Истанбулската конвенция - европейския договор за предотвратяване на насилието срещу жени и домашното насилие.
Като аргументът за това действие беше "защита на традиционните семейни ценности".
Защо ни е важно?
Фемицидът е умишлено убийство на жени заради техния пол. Не става дума за изолирани случаи, а за много притеснителна тенденция в Турция. Случващото се е отражение на дълбоко вкоренени неравенства между половете. Заедно със стари патриархални нагласи, които са изострени от новите правителствени политики.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/ERDEM SAHIN
Например отказът от Истанбулската конвенция е част от мащабен модел, пренебрегващ правата на жените. Това допълнително окуражава убийците И дава сигнал, че насилието основано на пола, не е правителствен приоритет.
Отговорните органи просто си затварят очите. Защото и най-строго написаните закони не са достатъчни, за да спрат цикъла на насилие, ако няма ясно заявена политическа воля.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/ERDEM SAHIN
По този начин убийствата на жени в същността си се превръщат в политически престъпления. И всяко едно от тях за пореден път разобличава провала на държавата в защита на половината от населението ѝ.
В името на "традиционните семейни ценности", правителството на президента Ердоган на практика създава културна среда, в която насилието над жени се превръща в нормална част от ежедневието на Турция. С други думи, превръща се в съвременна традиция.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/TURKISH PRESIDENT PRESS OFFICE
Айде пак опряхме до Истанбулската конвенция?!За всяко насилие си има закони и те са достатъчни,пиарите на тая конвенция всъщност постигат обратен ефект-все повече хора смятат,че тя има съвсем друга цел .......