Израстнал е в суровите условия на американския юг. И не се е радвал на голяма популярност у дома. Но сега, много американци му отдават заслужана почит. Като на човек, който не печели пари от големи компании, не изнася една след друга скъпи лекции и не мечтае за злато от телевизионни токшоута. А прекарва остатъка от живота си в опити да договори мир в най-опасните части на света.
С вечно тъжната си усмивка и натежали очи, 39-ият президент на Съединените щати никога не е бил най-харизматичния мъж. Но беше човек с убеждения. Политик и гражданин, който следваше своя собствен път.
Източник: WIKIPEDIA/By Bubba73
Неговият активизъм за правата на човека отразяваше личния му стил при водене на политика. И освен, че спаси хиляди човешки животи, той спечели за Америка множество ценни приятели.
Не случайно, през 2002-ра, Картър е удостоен с Нобеловата награда за мир. За него "създаването на мир" означаваше лично участие в многобройни посредничества и конференции за предотвратяване или разрешаване на конфликти. В Африка, Близкия Изток, Латинска Америка...
Отивайки си на 100-годишна възраст, той няма да бъде запомнен като най-възрастния президент на САЩ, но като олицетворение на щедростта и хуманността на американската политика. Качества, позбравени от съвременните президенти на страната.
На поклонението на Джорд У. Буш Източник: WIKIPEDIA/By The White House
Най-добрият начин да увеличим свободата в други страни, е да покажем, че нашата демократична система е достойна за подражание.
Ето какво мислят световните медии по въпроса:
"Картър вероятно е подобрил живота на повече хора, за по-дълъг период, от всеки президент напоследък. Той беше много по-добър президент, отколкото обикновено му се признава. И е единственият в съвременната американска политика, който не е загубил нито един войник в битка. Милиони хора по света живеят по-добър живот благодарение на неговите безкомпромисни усилия за преодоляване на болестите и насилието". The New York Times, 29.12.2024
Снимка: ЕПА/БГНЕС/JOHN G. MABANGLO
"След седем десетилетия в политиката, пътувания до 145 държави и повече от 30 години работа във фондации с най-неравностойното население на света, Картър беше убеден, че има един проблем, който трябва да бъде приоритет. Един "по-важен от всички други, с който все още никой не се занимава сериозно". Това е неравенството между половете и страданието, причинено на жените и момичета". Le Monde, 30.12.2024
"Очевидно е, че много неща се объркаха по време на престоя на Картър в Белия дом. Но до известна степен това беше резултат от събития, които се задействаха много преди той да встъпи в длъжност. Кипящото недоволство сред иранците, което доведе до кризата със заложниците, датираше поне от четвърт век.
С краля на Йордания и шахиншаха на Иран със съпругата си Източник: WIKIPEDIA/Личен архив
Икономическите проблеми, които преследваха администрацията, бяха продължение на тенденциите, които се развиваха от две-три администрации назад. И бяха силно изострени от петролната криза, предизвикана от революцията в Иран.
Освен това общото безпокойство и отчуждаването на правителството можеше да се разглежда като продукт на войната във Виетнам и скандала "Уотъргейт". The Washington post, 29.12.2024
"Всички приемат, че Картър беше последният истински либерален президент на Америка, преди Обама. Но всички грешат. Картър беше първият в консервативната линия от президенти, по-често свързвана с Роналд Рейгън.
С Джо Байдън в Овалния кабинет Източник: WIKIPEDIA/By The Jimmy Carter Presidential Library
Тези погрешни схващания изглеждат правдоподобни днес, тъй като четирите десетилетия след президентството на Картър бяха значително по-ляво ориентирани от неговото президентство.
Мирните мисии на бившия президент в Северна Корея и Куба и честите му критики към политиките на САЩ по отношение на палестинците, чието третиране от Израел той оприличи на апартейд, позиционираха Картър доста по-вляво от наследниците на републиканците и демократите.
Но историческата памет за президентството на Картър е изкривена от липсата на разглеждане политиките на неговата администрация в техния истински исторически контекст". POLITICO, 30.12.2024
С Ануар Садат и Менахем Бегин, Кемп Дейвид, 1978 Източник: WIKIPEDIA/Правителствен архив
"В своята политика Картър демонстрира внимание и чувствителност към латиноамериканците. Той подкрепи двуезичното образование, значително увеличи броя на допуснатите бежанци и освободи няколко от борците за независимост на Пуерто Рико.
Повече от 40 години след президентството на Картър, значението на латиносите в политиката и тяхното присъствие в правителството, се нормализира. И докато Тръмп говори за депортиране на имигранти, повечето от които очаквано са латиноамериканци, Картър отвори за тях вратите на офиса и дома си". EL PAIS, 30.12.2024
Америка не е създала човешките права. В буквалния смисъл, човешките права са създали Америка.
Източник: WIKIPEDIA/By Naval Photographic Center
Добави коментар