Преди пет години Обединеното кралство напусна Европейския съюз. Великобритания прекъсна политически връзки, които поддържаше над 47 години. Макар че остана в рамките на единния пазар на ЕС и митническия съюз за още 11 месеца. Заради търговския поток, не по любов.
По онова време, десетилетията на деиндустриализация и годините на орязани разходи в публичния сектор, плюс имиграцията, бяха звучни аргументи в полза на Брекзит. С надеждата, че излизането ще позволи на Обединеното кралство да си "върне контрола" върху своите граници, закони и икономика.
Източник: WIKIPEDIA/By John Briody from London
Пък и островната нация, с убеждението за историческото си значение, отдавна беше непокорен член на Съюза.
Резултатът 52% към 48%, в полза на "развода", беше шок за мнозина. Но нито консервативното правителство, което водеше кампания за оставане в ЕС, нито активистите, подкрепящи Брекзит, бяха планирали бъркотията, която настана.
Референдумът беше последван от години на спорове относно условията за напускане.
Източник: WIKIPEDIA/By U.K. Prime Minister
Упорството на Обединено кралство предизвика много трусове в британския парламент и в крайна сметка събори премиера Тереза Мей. Тя подаде оставка през 2019-та и беше заменена от Борис Джонсън. Защото щедро обещаваше да осъществи Brexit.
Но се оказа, че това не е толкова просто.
Защо ни е важно?
Снимка: ЕПА/БГНЕС/OLIVIER MATTHYS
Привържениците на Brexit и досега твърдят, че ходът дава по-голяма свобода и икономически възможности на Обединеното кралство. Само че, половин десетилетие по-късно, предизвикателствата остават неразрешени. А смущенията в търговията, политическите разделения и икономическата несигурност продължават да оформят английската реалност.
Докато сътрудничеството в областта на сигурността с Блока остава силно, икономическите и търговски дадености все още ограничават перспективите на Великобритания. Ясно е само, че Брекзит далеч не е приключил. Той си остава константа, която ще продължи да влияе на отношенията между Обединеното кралство и ЕС за години напред.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/TOLGA AKMEN
И сега, когато лейбъристкият кабинет на Кийр Стармър, призовава за "рестартиране на отношенията между Обединеното кралство и ЕС", изплува ключовият въпрос: Какво в крайна сметка ще е бъдещето на Кралството след Брекзит?
Засега най-голям е спадът в търговията. Засилените гранични проверки, митническата документация и регулаторните различия направиха износа за Европа по-скъп и прекалено усложен за бизнеса на Великобритания.
Към това се добавя и ефектът върху регулаторните рамки. Излизането на Обединеното кралство от ЕС създаде напрежение между Уестминстър и децентрализираните правителства в Северна Ирландия, Шотландия и Уелс.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/NEIL HALL
Протоколът за Северна Ирландия от 2021-ва, подписан от Джонсън, де факто създаде търговска граница в Ирландско море. Това вбеси юнионистите и дестабилизира политическия баланс в региона. Впоследствие, т.нар. Уиндзорска рамка на Риши Сунак, се опита да свали напрежението. Но политическата нестабилност си остана.
Източник: WIKIPEDIA/By UK Parliament/Maria Unger
Сегашното лейбъристко управление не се стреми да отмени Брекзит, но определено търси по-прагматични отношения с ЕС.
Въпреки че повторно присъединяване към единния пазар и митническия съюз е изключено, правителството на Стармър се насочва към регулаторно привеждане в съответствие. За да намали търговските търкания, да стимулира сътрудничество в областта на сигурността и да постигне нови договорки за мобилност на работниците.
ЕС обаче вече е предпазлив.
И въпреки че Брюксел е отворен за възстановяване на по-тесните връзки, останалите държави-членки вече нямат същото доверие на своя стар партньор. Така усещането, че Брекзит беше грешка се затвърждава с всеки изминал ден.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/NEIL HALL
Това е опит за сплашване да не би някоя друга държава да реши да напусне ЕС ли?Дори и да стане, света няма да свърши,но по -добрия вариант е да се изметат некадърниците от ЕП и да дойдат здравомислещи хора,може пък някъде да има такива.......