Башовете на индийския капитализъм

12:00, 20 юли 24 / Свят Шрифт:

Много индийци се прехласват пред възхода на магнати като Мукеш Амбани. Сватбата на сина му Анант, като на филм се превърна в глобален спектакъл. За хората по света бедността в Индия е нещо познато, но не е и подобни демонстрации на огромно богатство.

Сватбата в Мумбай постави точка на поредицата от пищни тържества, продължила с месеци.

Всяко от събитията символично отбелязваше премиерата на коравите индийски милиардери на световната сцена - заявка за една нова, "позлатена" ера за индийската нация.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/DIVYAKANT SOLANKI

Тържествата плениха мнозина с екстравагантните си прояви на богатство. Бяха пръснати милиони за огромни диаманти и изумруди, сарита от висшата мода и сватбени покани, изработени от злато и сребро.

А сред 1200-та гости на предсватбеното тържество през март попаднаха милиардери от цял свят, боливудски звезди, модели и политици. Отби се даже Бил Гейтс. А Риана пя на живо, специално за бъдещите младоженци.

Спектакълът послужи като покана към света да надникне в живота на най-високите ешелони в Индия. Където през последните години няколко семейства натрупаха изумяващи богатства.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/DIVYAKANT SOLANKI

Подкрепени от икономическия растеж и мажоретното правителство, броят на индийските милиардери нарасна главоломно. Те се превърнаха в господари на индийската икономика. И поеха контрола над телефонните мрежи, които свързват милиони хора, болниците, които ги лекуват, супермаркетите, където пазаруват, и строежа на сградите, в които живеят.

Накратко казано – огромни пари се озоваха в ръцете на малцина.

Индия измина дълъг път от социалистическия си период. До 1990 г. страната функционираше под строгия правителствен надзор и неговата протекционистична политика. Компаниите можеха да работят само след получаване от държавата на камара с разрешителни. Или така наречения "Лиценз Радж".

Снимка: ЕПА/БГНЕС/DIVYAKANT SOLANKI

Но след поредица от реформи Индия отвори икономиката си и повечето местни компании прегърнаха логиката на свободните пазари. Бизнесите си останаха семейни, със строг вътрешен контрол, като същевременно се диверсифицираха във все повече ниши.

Специално възходът на семейство Амбани съвпада с този на настоящия премиер Нарендра Моди. Главата на семейството споделя тесни връзки с него. Постепенно общите интереси отприщват реализацията на серия от строителни и инфраструктурни проекти в цялата страна.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/DIVYAKANT SOLANKI

Така с течение на времето, със своите 115 милиарда долара, Мукеш Амбани се превръна в най-богатия човек в Азия. Портфолиото му обхваща една от най-големите петролни рафинерии в света, най-голямата мобилна телефонна мрежа в Индия, телевизионни и развлекателни предприятия и популярна верига магазини за хранителни стоки.

Разбира се на този възход в Индия не се гледа със завист. Много индийци виждат в зашеметяващото издигане на г-н Амбани версия на онази Индия, която истински желаят. Страна, която не се бори за внимание, а го притежава. Някои дори изпитват гордост, че сватбата на сина му е предизвикала толкова силна международна реакция.

Jagadguru Ramanandacharya Снимка: ЕПА/БГНЕС/DIVYAKANT SOLANKI

Случващото се може да се разглежда като валоризация на този вид богатство. Нов е не само умопомрачителният ръст на средствата, но и начинът, по който те създават нов вид кралски особи в страна, която е добре запозната с махараджите.

Подобно на кралските семейства от миналото, днешните индийски милиардери все повече държат богатството си в рамките на своята класа. През династично наследяване или чрез брак.

Затова, ако днес пищността на сватбата на Анант Амбани все още ни се струва като неземен феномен,  то съвсем скоро това може да се превърне в обичайна практика.

Особено за индийските елити.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/DIVYAKANT SOLANKI

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама