39-годишният Павел Дуров беше задържан на парижкото летище Бурже в събота със заповед, свързана с липсата на модерация на приложението Telegram. Това доведе до възобновяване на дебата за свободата на словото и незаконното съдържание в интернет.
Прокуратурата в Париж съобщи, че Дуров е бил задържан поради разследване, започнало на 8 юли. Той е обвинен в множество престъпления. Включително заради твърдения, че неговата платформа е била съучастник в подпомагане пране на пари, трафик на наркотици и хора, плюс разпространяване на детска порнография.
Прокурорите посочват, че милиардерът е отказал да изпълни искането на френските власти за оказване на съдействие за прихващане на потенциално незаконни онлайн кореспонденции.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/MARKO DJOKOVIC
Малко по-късно френският президент, Еманюел Макрон, публикува информация в X, че арестът на Дуров е бил във връзка с "продължаващо съдебно разследване" и "в никакъв случай не е политическо решение".
В държава, управлявана от върховенството на закона, в социалните мрежи, както и в реалния живот, свободите се упражняват в рамка, установена от закона за защита на гражданите и зачитане на основните им права, допълва Макрон. При когото между другото Дуров е трябвало да отиде на среща директно от летището, на което е задържан.
Дипломатическите последствия, разбира се са вселенски. Кремъл веднага ссе присети, че собственикът на Telegram е руски гражданин и побърза да политизира случая.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/ALI HAIDER
A Обединените арабски емирства директно прекратиха сделка с Франция, за 80 изтребителя Rafale, на стойност 20 милиарда долара. Защото освен руски и френски гражданин, собственикът на Telegram има паспорт и на ОАЕ. Като очевидно е бил посредник при сделката.
Защо ни е важно?
Досега не сме виждали някой, който управлява голяма социална медийна платформа, да бъде арестуван. Представете си Марк Зукърбърг или Илон Мъск, да бъдат хвърлени в затвора, след като слязат от частните си самолети.
Хората, които управляват технологични компании с глобален обхват – обикновено американци, които живеят в Америка – са наясно, че различните страни имат различни правила относно технологиите и интернет. А начинът, по който се изравняват различията, е като се напасват с правилата на играчите, с които желаят да работят.
Въпрос е на някакъв осреднен компромис.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/RUSSIAN FOREIGN MINISTRY
Но Telegram следва различен подход. Неговата твърда позиция срещу цензурата го прави особено известен в страни, където свободата на словото е ограничена. Като в Русия, Иран и Индия например.
Освен това неговото високо ниво на криптиране и ограниченият контрол върху това, което потребителите публикуват, превръщат приложението в предпочитан инструмент за различни медии и журналисти. Но и за организации като привържениците на бялото превъзходство и "Ислямска държава".
С течение на годините Павел Дуров отстоява безкомпромисната позиция на приложението относно поверителността на потребителските данни и функциите против следене. С помощта на неговата визия за платформата се създава своеобразно онлайн убежище за онези, които търсят сигурна и независима комуникация, защитена от правителствен контрол или корпоративни манипулации.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/MOHAMMED BADRA
Независимо от целите на конкретните потребители.
Всичко това обаче превръна Telegram в мишена за много правителства по света. Всички силно загрижени за своята национална сигурност. Защото неговата дейност е значителна пречка при ефективното налагане на обществен контрол.
Задържането на Дуров осветлява непредсказуемия характер на международната политика, където един арест може да провали споразумения за милиарди долари и да промени курса на дипломатическите отношения между основни играчи.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/PHILIPPE LOPEZ
Свободите се упражняват в рамка,която ми изнася на мен,казал Макрончо?!?!