Руската емиграция

06:00, 22 апр 25 / Малкият човек Шрифт:
Вангелия Чорбаджийска

Всяка епоха ражда харизматични водачи с идеи за промяна. Но зад тях стои множеството. Обикновените хора. Те живеят в сянката на историята. И предимно се борят за оцеляване. Малкият човек не е просто понятие-щампа. Той е незабележим, но чрез своя труд, ценности и преживявания гради обществото.

Затова и неговата съдба не е без значение.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/Ramil Sitdikov

Президентът Тръмп твърди, че вярва на Владимир Путин - как ще спазва всяко мирно споразумение за Украйна, което двамата лидери договорят.

Много руснаци обаче не са на същото мнение. Те избягаха от страната още в първите месеци на войната. И не вярват особено, че условията, които ги принудиха да заминат, включително репресиите срещу всяка политическа опозиция, скоро ще се променят.

Независимо дали Тръмп успее да посредничи за прекратяване на огъня или не.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/Maxim Shipenkov

За Кремъл бъдещето на около 800 000 руснаци, напуснали страната след инвазията, е чувствителна политическа и икономическа тема. Самото им съществуване е ясен знак, че много руснаци се противопоставят на войната. Или поне не желаят да участват в нея.

Изселването на толкова много хора, в повечето случаи високообразовани и от сектори с голямо търсене, е навредило и на икономиката. Така твърдят експертите. Но дори да тъгуват по дома и да изпитват трудности с установяването, повечето руснаци в чужбина не вярват, че Кремъл ще спре да преследва хора с антиправителствени позиции.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/Yuri Kochetkov

Проучване на изследователския проект OutRush, в което са участвали около 8 500 руски емигранти, от над 100 държави, показа, че само малка част възнамеряват да се върнат в Русия, ако войната свърши. И това е тяхната позиция между юли и ноември 2024-та. Преди началото на "преговорите" за примирие.

Макар и не напълно представително за всички руски емигранти, проучването показа, че около 40%  от анкетираните биха обмислили връщане, само ако има демократични промени в Русия.

След първата вълна, непосредствено след инвазията в Украйна, изселването на млади мъже се засилва през есента на 2022-ра. Тогава Путин обяви частична мобилизация. Някои се връщат, след като Кремъл спира да изпраща повиквателни, но указът за мобилизация все още е в сила.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/Vyacheslav Prokofiev

Това означава, че правителството може да мобилизира всеки руски гражданин в боеспособна възраст.

Руските официални лица към момента не дават сигнали, че планират да облекчат вътрешната репресия. Председателят на руската Дума, Вячеслав Володин, наскоро повтори заплахите срещу руските емигранти. Той заяви, че онези, които са напуснали, трябва да "дойдат и да се покаят на Червения площад".

А депутати работят над закони, насочени срещу руснаци, свързани с "враждебни" чуждестранни организации, или просто са се изказвали срещу войната.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/Yuri Kochetkov

Проучването на OutRush показва, че 80% от руските емигранти имат висше образование, в сравнение със средното ниво от 54% в Русия. В някои приемащи страни, притокът на добре образовани руснаци се е отразил на икономиката положително. В Армения икономиката нарасна с 14% през 2022-ра и икономисти отдават това на руските емигранти с висока покупателна способност.

Очевидно разтревожени от напускането на млади IT специалисти, руските власти се опитваха да ги върнат с обещания за преференциални ипотечни условия. Плюс отлагане на военната служба. Но това беше в началото на войната. Впоследствие Кремъл до голяма степен се отказа от усилията в тази посока.

В система, която се предопределя от идеологически конформизъм, напускането на инакомислещи, може да се възприема като форма на амоочистване".

Снимка: ЕПА/БГНЕС/Yuri Kochetkov

Но дългосрочните последици от този "изтичане на мозъци" трудно могат да бъдат пренебрегнати. Русия не губи единствено програмисти и икономисти. А и лекари, инженери, преподаватели – хората, които изграждат основата на всяко успешно общество.

Сега, докато преговорите за прекратяване на огъня някак стартираха, съдбата на съвременната руска емиграция е в състояние на изчакване. И ролята на "малкия човек" -обикновеният гражданин, превърнал се в бежанец, остава централна за осмисляне цената на войната. И крехката надежда за промяна.

Президентът на Русия с кмета на Москва Снимка: ЕПА/БГНЕС/Ramil Sitdikov

 

Напишете коментар
Коментари: 1
1 Анонимен 10:15, 22 апр 25

Вие сериозно ли сте се загрижили за 800000 мигранти от Русия при 300 млн.население?!От България избягаха 2 млн.души и 90% от тях са с висше образование,ама за това сте слепи и глухи.Избягаха,лекари,сестри,инженери и то заради мафиотското управление на Тиквата и Шиши.Само за националната детска болница трябват900 лекари,ама ги няма.....100%от избягалите казват,че няма да се върнат докато корумпетата Боко и Шиши са на власт,ама това не е проблем,руснаците били проблем.България имаше химическа,текстилна,шивашка,консервна промишленост,имаше самолетостроене,корабостроене,металургия,най-конкурентното селско стопанство в Европа,имаше силна армия,имаше космонавти,произвеждаше космически храни.Сега какво има-пълна разруха,няма болници,няма пътища,няма водопроводи,няма промишленост,няма селско стопанство защото се управлява от алчни некадърници и техните мутреси с купени дипломи,подчиняващи се на всяка чужда заповед?!И после руснаците били проблема?!Много е важно да мислим за малкия човек в Русия,а в България?????

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама