На 20 юли, преди 110 години, в китното столично селце Байлово е роден "съвременният светец", посветил живота си на човечността - Дядо Добри.
Баща му Димитър загива в Първата световна война и майка му Катерина отглежда сама децата си. Жени се през 1940 г. по време на участието на България във Втората световна война. При една от бомбардировките над София снаряд пада в близост до него и почти го лишава от слух. С жена си има четири деца, две от които надживява.
Около 2000 г. решава да дари всичките си имоти на църквата. Почива след кратко боледуване на 103 години. Считан е от мнозина за изключителен духовен пример в българското общество.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/ЛЮБОМИР СПИРОВ
Дядо Добри, чието истинско име е Добри Добрев, е аскет и като такъв той се отрича от всичко материално в живота. Живее в крайна бедност, защото всички пари, които събира, отделя за дарения на български православни храмове. Част от храната си набавя чрез щедростта на граждани, които са трогнати от безкористната му душа. Дядо Добри живее смирено и добродушно и въпреки напредналата си възраст, активно се включва в реставрациите на църкви и храмове.
"Светецът от Байлово", както го наричат повечето хора, е най-големият дарител на столичния храм "Св. Александър Невски". Смята се, че през живота си е дарил над 80 хиляди лева.
Почти всеки ден Добри Добрев ходи пеша или с автобус до София и пред вратите на храм-паметника "Свети Александър Невски" или църквата "Свети Седмочисленици" събира в една пластмасова чаша пари, които след това дарява до стотинка.
Името му се прочува 9 години преди да си отиде, когато дарява на патриаршеската катедрала над 35 хиляди лева, което е най-голямото дарение от частно лице в над 100-годишната история на храма.
Снимка: FACEBOOK/ ДОБРИ ДОБРЕВ
Заради лишенията на които се подлага, силната вяра в доброто, чистите си и искрени действия, и надеждата, която дава на отчаяните, възрастният старец е изключително уважаван и почитан от хора от всякакви социални групи.
Последните си дни прекарва в Кремиковския манастир. Погребан е на 15 февруари 2018 година в двора на църквата „Св. св. Кирил и Методий“, точно до постройката, в която живее в края на живота си. На погребението присъстват патриарх Неофит, десетки свещеници и стотици миряни.
Дядо Добри не е бил официално удостояван с почетни обществени звания, но десетки българи популяризират каузите и делата му сред българското общество. Мнозина предлагат да му се издигне почетен паметник или да се удостои с отличието „Човек на годината“.
В негова чест е заснет и документален филм, международна продукция на България, САЩ и Германия - "Светецът от Байлово" - дядо Добри.
Автор: Ирина Иванова
Добави коментар