Честит 24 май, локални люде!

08:30, 24 май 25 / Право куме Шрифт:

Според Български тълковен речник, думата "лока̀л" (с ударение на втората сричка!) означава:

  1. Помещение, обикновено обществено, предназначено за срещи, забавления, хранене и други дейности.
  2. В разговорната реч, поне доскоро, "лока̀л" се използва и като синоним на кръчма или заведение.

Думата произлиза от латинското прилагателно localis, което означава "местен". За което иде реч в следващите няколко реда.

В английския има две думи, които идват от латинския. Те се изписват почти еднакво. Но се признасят различно. И означават различни неща.

Според Oxford English Dictionary, прилагателното "local" (с ударение на първата сричка) описва нещо, което се случва в конкретен район, град или близко разположено населено място.

А като съществително, "лòкал" е човек, който живее в определено място или район. Като думата се използва и за обозначаване на кръчма или бар.

Изтичник: PIXABAY/Julie Zimmi

От друга страна "locale" (с ударение на втората сричка) е съществително, което маркира място или местност, особено когато се разглежда във връзка с определено събитие – They chose a tropical island as the locale for their wedding.

Въпреки сходното звучене, в българския език думата "локàл" не е прилагателно.

Това фонетично и смислово припокриване води до объркване, при което жаргонното "локàл" започва да съществува на границата между българското и английското си значение - между заведението и жителя, между културната асоциация и социалната идентификация.

Изтичник: PIXABAY/Nika Akin

Дори и да приемем, че местните качулати убавци, по някаква комлексарска логика, трябва да влязат в историята на България с английско наименование, то със сугурност не би трябвало да бъде лока̀л.

Най малкото защото хулиганите не са пъбове... ;)

В конкретния случай езиковата метаморфоза е симптом за местен, локален проблем. И 24 май идва, за да ни напомни за пореден път, че езикът не е просто средство за комуникация. Той е огледало на нашата култура, памет и принадлежност.

Честит Ден на българската азбука, просвета и култура!

Снимка: БГНЕС/Антон Станков

Ключови думи
Напишете коментар
Коментари: 1
1 Анонимен 11:30, 24 май 25

Можехте в чест на прекрасния празник да изредите няколко световни постижения на българите в сферата на изкуството и културата,а такива има много/изключвам Гошо букъра и колегата му/,вместо това дребнотемие и заяждане...........Покажете хубавите страни на България за света!

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама