Война с балони

21:05, 26 юни 24 / Защо ни е важно Шрифт:
Вангелия Чорбаджийска

Северна и Южна Корея възобновиха размяната на пропагандни балони - тактика, напомняща психологическата война от епохата на Студената война. Това е рязко влошаване на и без това напрегнатите отношения между двете нации.

И поражда опасения за потенциална военна ескалация.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/ROK JCS

Последният инцидент се случва по-рано тази седмица, когато южнокорейски активисти, нарушавайки правителствените разпоредби, изстрелват хиляди балони, натоварени с листовки, флашки и други материали, критикуващи севернокорейския режим.

Действието се развива по граничните райони на Южна Корея. Целта е била да бъдат информирани гражданите на Северна Корея за външния свят.

Правителството на Южна Корея, ръководено от президента Юн Сок Йол, многократно е спирало подобни акции, страхувайки се, че те могат да провокират насилствен отговор от страна на Пхенян. Въпреки предупрежденията обаче, активистките групи твърдят, че действията им са форма на свобода на словото и необходимо усилие, за да се пробие строгият информационен контрол на севернокорейския режим.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/FIGHTERS FOR A FREE NORTH KOREA

В отговор Северна Корея, разбира се, изстреля свои собствени балони към Юга. Те също са били натоварени с листовки, осъждащи Южна Корея и Съединените щати. Някои дори са били оборудвани с елементарни взривни устройства. Последното засилва опасенията за потенциални наранявания или нанасяне на материални щети в граничните райони на Южна Корея.

Защо ни е важно?

Възобновяването на "войната" с балони съвпада с прекъсването на дипломатическите комуникации между двете държави. Преговорите, насочени към облекчаване на военното напрежение и насърчаване на сътрудничеството, са в застой.

Двете страни продължават да се обвиняват взаимно в неискреност и враждебни намерения.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/YONHAP 06272

Инцидентите с балони могат допълнително да усложнят усилията за рестартиране на диалога, както и да тласнат двете страни към заемане на дефанзивни позиции. Съшевременно ситуацията има потенциала да обезмисли усилията на съседни страни, като Китай и Япония, да насърчават сътрудничеството и регионалната стабилност.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/YONHAP

Иронията е, че опитите на Сеул за предотвратяване размяната на балони се тълкуват като опит за посегателство над свободата на словото и активизма срещу репресивния режим на Пхенян.

Без да броим потенциалните хуманитарни последици. Защото и в двете Кореи, цивилното население в близост до границата е пряко засегнато от провокативните действия. Което води до масово разпространение на страх и тревога.

Телефонът за гореща връзка между Южна и Северна Корея, в президентския офис в Сеул

Снимка: ЕПА/БГНЕС/YONHAP

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама